Udostępnij

Kolejny rekord wylesiania Amazonii. Styczeń prawie PIĘĆ razy gorszy niż w 2021

10.01.2024

W styczniu 2022 roku padł fatalny rekord związany z tempem wylesiania Amazonii. Według danych Brazylijskiej Agencji Kosmicznej INPE, która monitoruje zmiany, w styczniu 2022 roku wycięto 430 kilometrów kwadratowych puszczy. 418 procent więcej niż rok temu. To najgorszy styczeń od 2016 roku, kiedy uruchomiono monitoring satelitarny.

Między grudniem i marcem w Amazonii trwa pora deszczowa i wycinek jest na ogół mniej. Ale fatalny wynik stycznia powoduje, że eksperci spodziewają się bardzo złego roku dla puszczy. Puszczy, która bywa nazywana „płucami Ziemi” (choć trzeba podkreślić, wiele osób uważa, że nie jest to najlepsze określenie). Greenpeace Brazil, który zwraca uwagę na skalę wycinek, podkreśla, że jest to zagrożenie dla bioróżnorodności, klimatu oraz plemion żyjących w puszczy.

Według szacunków organizacji znacząca część wycinek jest nielegalna.

– Rząd stworzył doskonałe warunki wszystkim, którzy chcą wycinać lasy nielegalnie lub przejmować publiczne grunty. Mamy do czynienia z celowym brakiem kontroli, a wielu z tych którzy stoją za tą falą nielegalnych wycinek oczekują, że kongres przegłosuje prawo, które nagrodzi zajmowania gruntów. Praktykę powiązaną z co najmniej 1/3 całego wylesiania w Amazonii – napisała w oświadczeniu Cristiane Mazzetti, rzeczniczka Greenpeace w Brazylii.

Wylesianie Amazonii przyśpiesza mimo deklaracji

Jednocześnie rosnące tempo wylesiania puszczy niepokoi przez wzgląd na okoliczności. Te zwracają uwagę, że zaledwie kilka miesięcy temu, podczas szczytu COP 26 w Glasgow, Brazylia wraz z ponad setką innych krajów świata, podpisała zobowiązanie do wstrzymania i odwrócenia wylesiania najpóźniej w 2030 roku. To że tempo wycinek przyspieszyło zaraz po szczycie ma, zdaniem krytyków, pokazywać, na ile poważnie kraj traktuje to zobowiązanie.

Wylesianie Puszczy Amazońskiej jest związane przede wszystkim z produkcją żywności. Lasy są wycinane pod uprawy soi oraz na pastwiska dla bydła. Jair Bolsonaro reaguje na krytykę zwracając uwagę, że próbują go pouczać kraje, które już wcześniej wycięły swoje lasy, by zapewnić wzrost swoich gospodarek. Brazylia, przekonuje, ma więc do tego prawo.

Tempo wycinek nie osiągnęło jeszcze rekordowych poziomów z początku lat 2000, ale jest na dobrej drodze.

Fot. Amazonia/Dr Morley Read/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.