Udostępnij

Rekordowe zanieczyszczenie powietrza w USA. Najgorszy wynik od 20 lat

22.08.2023

Szalejące pożary w sąsiedniej Kanadzie sprawiają, że zanieczyszczenie powietrza w USA osiągnęło rekordowe poziomy. Tak złych wyników nie notowano od ponad dwóch dekad. Działania na rzecz czystszego powietrza zostały zneutralizowane przez konsekwencję zmiany klimatu.

– W czerwcu i lipcu Nowy Jork i Chicago odnotowały więcej dni z „bardzo niezdrową” i „niebezpieczną” jakością powietrza pod względem zanieczyszczenia drobnymi cząstkami (PM2,5) niż w tych samych miesiącach w ubiegłych latach – informuje Bloomberg CityLab. Dane dotyczą okresu odkąd Agencja Ochrony Środowiska zaczęła śledzić poziom PM2,5 w całym kraju, czyli od 2000 r.

Według danych przytaczanych przez redakcję Bloomberga, w USA jedna osoba była narażona na 400 mikrogramów PM2,5 pochodzących z pożarów, tylko w pierwszej połowie 2023 r. To oznacza dwa razy więcej niż roczna ekspozycja na PM2.5 w latach 2006-2019. Już dziś wskaźniki przekroczyły te z lat 2020-2022, gdy fala pożarów dotykała Stany Zjednoczone.

Coraz więcej pożarów przez zmiany klimatu

Co więcej, na horyzoncie nie ma prognoz poprawy sytuacji. Wyjątkowo długi sezon pożarów w Kanadzie jest spowodowany postępującymi zmianami klimatu.

Kanada ze względu na swoje położenie geograficzne należy do państw i regionów świata z najszybciej zmieniającym się klimatem. W latach 1948-2022 średnia temperatura w Kanadzie wzrosła o 1,9oC. To blisko dwukrotnie więcej niż średnia globalna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest oddziaływanie czapy polarnej Oceanu Arktycznego. Ta kurcząc się od lat, znacznie wpływa na roczne i sezonowe temperatury w Kanadzie, Alasce czy na Syberii – pisał w lipcu tego roku Hubert Bułgajewski na łamach SmogLabu.

Co więcej, dym z kanadyjskich pożarów w czerwcu 2023 r. dotarł nad zachodnią Europę. Chodzi o region Półwyspu Iberyjskiego. Dym niesiony był na wysokości 1000 metrów, a po drodze ulegał rozproszeniu. Dzięki temu wpływ na jakość powietrza pozostał niewielki.

USA w walce o czyste powietrze

Według raportu Programu Środowiskowego ONZ do 2090 roku intensywność pożarów na świecie wzrośnie blisko o 60 proc. Dziś w USA obawiają się, że prowadzone od kilkudziesięciu lat działania na rzecz czystego powietrza zostaną zaprzepaszczone. Winne są oczywiście szalejące pożary.

Kluczową rolę w poprawie jakości powietrza w USA miała ustawa o czystym powietrzu z 1970 r. W tym samym czasie powołano Agencję Ochrony Środowiska. Taka kumulacja działań pozwoliła na ograniczanie szkodliwych emisji zarówno z sektora energetycznego, jak i tych pochodzących z transportu. Według danych wspomnianej Agencji przez pół wieku w USA odnotowano 78-procentowy spadek trujących substancji w powietrzu, w tym pyłu PM2.5.

Po wieloletniej poprawie jakości powietrza naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odnotowali niepokojący trend. Roczne stężenie pyłów PM2.5 w Kalifornii zaczęło spadać w 2016 r. Powiązali to zjawisko ze wzrostem liczby pożarów. Podobna sytuacja miała miejsce aż w 18 stanach. – W 13 innych stanach trend zaczął się nawet odwracać. Dym z pożarów spowodował, że po 2016 r. w Waszyngtonie, Teksasie, Illinois i innych miejscach stężenie PM2,5 wzrosło, a nie spadło. W stanach takich jak Oregon, Kolorado i Nowy Meksyk dym z pożarów pomógł przyspieszyć wzrost stężenia zanieczyszczeń – podsumowuje Bloomberg.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Felix Mizioznikov

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.