Udostępnij

Rekordowe zanieczyszczenie powietrza w USA. Najgorszy wynik od 20 lat

22.08.2023

Szalejące pożary w sąsiedniej Kanadzie sprawiają, że zanieczyszczenie powietrza w USA osiągnęło rekordowe poziomy. Tak złych wyników nie notowano od ponad dwóch dekad. Działania na rzecz czystszego powietrza zostały zneutralizowane przez konsekwencję zmiany klimatu.

– W czerwcu i lipcu Nowy Jork i Chicago odnotowały więcej dni z „bardzo niezdrową” i „niebezpieczną” jakością powietrza pod względem zanieczyszczenia drobnymi cząstkami (PM2,5) niż w tych samych miesiącach w ubiegłych latach – informuje Bloomberg CityLab. Dane dotyczą okresu odkąd Agencja Ochrony Środowiska zaczęła śledzić poziom PM2,5 w całym kraju, czyli od 2000 r.

Według danych przytaczanych przez redakcję Bloomberga, w USA jedna osoba była narażona na 400 mikrogramów PM2,5 pochodzących z pożarów, tylko w pierwszej połowie 2023 r. To oznacza dwa razy więcej niż roczna ekspozycja na PM2.5 w latach 2006-2019. Już dziś wskaźniki przekroczyły te z lat 2020-2022, gdy fala pożarów dotykała Stany Zjednoczone.

Coraz więcej pożarów przez zmiany klimatu

Co więcej, na horyzoncie nie ma prognoz poprawy sytuacji. Wyjątkowo długi sezon pożarów w Kanadzie jest spowodowany postępującymi zmianami klimatu.

Kanada ze względu na swoje położenie geograficzne należy do państw i regionów świata z najszybciej zmieniającym się klimatem. W latach 1948-2022 średnia temperatura w Kanadzie wzrosła o 1,9oC. To blisko dwukrotnie więcej niż średnia globalna. Przyczyną tego stanu rzeczy jest oddziaływanie czapy polarnej Oceanu Arktycznego. Ta kurcząc się od lat, znacznie wpływa na roczne i sezonowe temperatury w Kanadzie, Alasce czy na Syberii – pisał w lipcu tego roku Hubert Bułgajewski na łamach SmogLabu.

Co więcej, dym z kanadyjskich pożarów w czerwcu 2023 r. dotarł nad zachodnią Europę. Chodzi o region Półwyspu Iberyjskiego. Dym niesiony był na wysokości 1000 metrów, a po drodze ulegał rozproszeniu. Dzięki temu wpływ na jakość powietrza pozostał niewielki.

USA w walce o czyste powietrze

Według raportu Programu Środowiskowego ONZ do 2090 roku intensywność pożarów na świecie wzrośnie blisko o 60 proc. Dziś w USA obawiają się, że prowadzone od kilkudziesięciu lat działania na rzecz czystego powietrza zostaną zaprzepaszczone. Winne są oczywiście szalejące pożary.

Kluczową rolę w poprawie jakości powietrza w USA miała ustawa o czystym powietrzu z 1970 r. W tym samym czasie powołano Agencję Ochrony Środowiska. Taka kumulacja działań pozwoliła na ograniczanie szkodliwych emisji zarówno z sektora energetycznego, jak i tych pochodzących z transportu. Według danych wspomnianej Agencji przez pół wieku w USA odnotowano 78-procentowy spadek trujących substancji w powietrzu, w tym pyłu PM2.5.

Po wieloletniej poprawie jakości powietrza naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odnotowali niepokojący trend. Roczne stężenie pyłów PM2.5 w Kalifornii zaczęło spadać w 2016 r. Powiązali to zjawisko ze wzrostem liczby pożarów. Podobna sytuacja miała miejsce aż w 18 stanach. – W 13 innych stanach trend zaczął się nawet odwracać. Dym z pożarów spowodował, że po 2016 r. w Waszyngtonie, Teksasie, Illinois i innych miejscach stężenie PM2,5 wzrosło, a nie spadło. W stanach takich jak Oregon, Kolorado i Nowy Meksyk dym z pożarów pomógł przyspieszyć wzrost stężenia zanieczyszczeń – podsumowuje Bloomberg.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Felix Mizioznikov

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.