Udostępnij

Rekordowy śnieg w Kalifornii a zmiany klimatu

05.05.2023

Kolejna seria rzek atmosferycznych stworzyła ekstremalne warunki pogodowe w Kalifornii, naprzemiennie w postaci ulewnych deszczów i zamieci, gdzie śnieg przeplatał się z burzami. Naukowcy zastanawiają się, jaka może być rola zmian klimatycznych w wydarzeniach sprzed kilku miesięcy.

Na początku ostatniego tygodnia marca Kalifornię nawiedziły ulewne deszcze, silne wiatry i gęsty śnieg. Od trzech miesięcy w tym stanie panuje ekstremalna pogoda, inna niż do tej pory się przyzwyczailiśmy. W okresie zimowym aż do teraźniejszej wczesnej wiosny panuje tam pogoda daleka od suszy. Za to ulewne deszcze, silne wiatry, niszczycielskie powodzie i zamiecie śnieżne mocno sparaliżowały ten stan USA do tego stopnia, że zanotowano w nim wiele ofiar śmiertelnych.

Już oficjalnie krajowe dane meteorologiczne podały, że w Kalifornii pokrywa śnieżna jest największą w historii tego stanu.

Dlaczego burz jest więcej?

Allison Michaelis, naukowiec zajmująca się atmosferą z Northern Illinois University w DeKalb, stwierdziła, że zwiększona częstość i intensywność burz jest spowodowana szerokim napływem tak zwanych, rzek atmosferycznych. Są to wąskie pasma wilgotnego powietrza, napływającego z tropików na średnie szerokości geograficzne. Rzeki atmosferyczne napotykając wysokie pasma górskie mocno kondensują, wytwarzając chmury, z których z kolei tworzą się intensywne opady deszczu i śniegu, które obecnie mają miejsce w Kalifornii.

 class=
Śnieżyca w Hope Valley w Kaliforni, fot. Michael Barajas/Shutterstock

Marty Ralph obliczył, że ilość przenoszonej pary wodnej przez jedną rzekę atmosferyczną przewyższa ponad dwukrotnie ilość wody przepływającej w Amazonce. Obecnie w zachodniej części USA, ogółem od początku listopada ubiegłego roku, ponad połowa opadów deszczu pochodzi właśnie z rzek atmosferycznych. Naliczono ich 31.

Zawrotna ilość śniegu

Badacz atmosfery Andrew Schwartz, hydrometeorolog i główny naukowiec na University of California, Berkeley’s Central Sierra Snow Lab w Donner Pass, stwierdził, że w paśmie górskim Sierra Nevada we wschodniej Kalifornii sezon jest najbardziej śnieżny od 1952 roku. A w całym sezonie zimowym w Lab pokrywa śnieżna wyniosła aż 18 metrów. Czyli dwukrotnie więcej niż wynosi średnia roczna.

Tom Corringham, ekonomista w Scripps zauważył, że po trzech zimach bardzo suchych, od 2020 roku do 2022 roku, nastąpiło pewnego rodzaju odprężenie w przyrodzie. Jednak spostrzegł też, że jest to pewnego rodzaju wyścig z czasem. Gdyż nie jest pewne, czy przyroda zdąży wychwycić i zmagazynować odpowiednią ilość wody, zanim całkiem stopnieje śnieg. Wszystko zależy od tempa topnienia. Gwałtowne topnienie śniegu może spowodować, że woda z topniejącego śniegu zamiast być wychwytywana przez gleby i roślinność, może szybko uciekać rzekami do oceanu. A to jest właśnie także niekorzystne dla całej gospodarki wodnej.

Śnieg w Kalifornii: rzadziej, ale obficiej

Z kolei Schwartz mówi, że, mimo wszystko, gdy atmosfera będzie stawać się coraz cieplejsza, to rzeki atmosferyczne będą rzadsze. Będą natomiast zatrzymywać więcej wilgoci, powodującej kolejne obfite opady deszczu i śniegu. I stwierdza następujący fakt: – Kalifornia waha się między okresami mokrymi i suchymi, które są bardziej gwałtowne niż w przeszłości. Chociaż ta zmienność istniała od zawsze, staje się coraz silniejsza z powodu zmian klimatycznych.

Kim Reid, klimatolożka z Monash University w Melbourne w Australii, mówi, że należy dalej prowadzić skrupulatnie badania w poszukiwaniu mechanizmów oddziaływań pomiędzy antropogenicznymi zmianami klimatu, spowodowanymi spalaniem paliw kopalnych i degradacją ekosystemów a naturalnie występującymi w przyrodzie przepływami atmosferycznych prądów strumieniowych w połączeniach interakcyjnych z oceanami. Badaczkę najbardziej zaniepokoiła jedna rzecz. Otóż wspomniane rzeki atmosferyczne, a także ogólnie prądy strumieniowe, mogą w nieprzewidywalny sposób zmieniać swoje kierunki. Mogą one nawet przesuwać się co najmniej o kilka stopni szerokości geograficznej pod wpływem dalszego ocieplania się klimatu. Staną się przez to bardziej powszechne w części regionów. W innych z kolei będą występować rzadziej.

Źródła:

Zdjęcie Geralt Peplov/Shutterstock


Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.