Udostępnij

IEA: Po pandemii emisje CO2 wzrosły do najwyższego poziomu w historii

24.03.2022

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) nie pozostawia złudzeń: odrodzenie gospodarek świata po pandemii odbywa się ze szkodą dla klimatu. Z opublikowanych danych wynika, że odnotowany w 2021 roku wzrost emisji CO2 był największym w historii. Równocześnie wzrost ten przełożył się na osiągnięcie rekordowego poziomu emisji, a więc wyższego niż przed pandemią. By osiągnąć cele z Paryża niezbędny jest rozwój zeroemisyjnych źródeł energii.

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), emisje dwutlenku węgla na świecie wzrosły w 2021 roku o 6 procent, osiągając 36,3 mld ton. Jest to najwyższy poziom w historii, co wynika przede wszystkim z oparcia popandemicznego „odbicia” gospodarek na spalaniu węgla.

Czytaj również: Naukowcy PAN o dekarbonizacji: OZE i atom pomogą obniżyć emisje

Wzrost emisji energetyki, mimo rekordowego rozwoju OZE

W liczbach bezwzględnych wzrost emisji CO2 wyniósł 2 mld ton. Oznacza to, że gospodarki świata z nawiązką odrobiły spadek emisyjności, który miał miejsce podczas początkowego etapu pandemii.

Analitycy IEA zauważają, że na sytuację tą wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe, a także sytuacja na rynkach energetycznych. Skokowy wzrost cen gazu przełożył się bowiem na zastępowanie go bardziej emisyjnym węglem. Emisje CO2 wzrosły więc pomimo rekordowego przyrostu odnotowanego w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Z raportu wynika, że za 40 proc. przyrostu emisji w 2021 roku odpowiadało spalanie węgla, którego emisyjność osiągnęła poziom 15,3 mld ton. Emisje związane ze spalaniem gazu ziemnego także wzrosły, osiągając poziom 7,5 mld ton CO2. To więcej niż segment ten emitował w 2019 roku.

_

Z całością raportu IEA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Bilanol / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.