Udostępnij

Rewolucja energetyczna w Japonii. Miasta stawiają na samowystarczalność i źródła odnawialne

28.09.2017

W Japonii dokonuje się cicha rewolucja energetyczna. Małe miasta ograniczają zależność od scentralizowanej sieci i rozwijają własne systemy zasilania, oparte na odnawialnych źródłach energii.
W marcu 2011 r. w północno-wschodniej części Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 9, największego od czasu rozpoczęcia rejestracji aktywności sejsmicznej przez ten kraj 140 lat temu. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła niemal 16 tys., 550 tys. osób straciło dach nad głową. To wówczas doszło do serii wypadków jądrowych w Fukushimie, spowodowanych przez tsunami wywołanym przez trzęsienie ziemi.
Katastrofa skłoniła władze Japonii do zwiększenia środków finansowych na zabezpieczenie kraju przed skutkami klęsk żywiołowych. W bieżącym roku podatkowym wartość budżetu programu bezpieczeństwa narodowego (National Resilience Program) wynosi 3,72 biliona jenów, czyli 33,32 miliarda dolarów. Zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym to podobno najbardziej zaawansowane tego typu przedsięwzięcie na świecie – „zawstydzające” swoim rozmachem podobne inicjatywy w krajach UE czy Stanach Zjednoczonych.

Odnawialność i samowystarczalność

Środki z programu uzyskało m.in. Higashi Matsushima, 40-tysięczne miasto położone w północno-wschodniej Japonii. Trzęsienie ziemi z 2011 r. pochłonęło życie 1,1 tys. jego mieszkańców i zniszczyło trzy czwarte domów. Obecnie Higashi Matsushima znajduje się w awangardzie japońskich miast pod względem efektywności wykorzystania środków z NRP i rozwijania samowystarczalności energetycznej. Miejscowość stworzyła kompleks mikrosieci energetycznych opartych o źródła odnawialne, który zaspokaja obecnie ok. 25 proc. jej zapotrzebowania na prąd. Pozostałe 75 proc. zapewnia regionalny dystrybutor energii, od którego władze Higashi Matsushima chcą się w maksymalnym stopniu uniezależnić.
– Podczas Wielkiego Trzęsienia Ziemi w Japonii nie byliśmy w stanie zapewnić dostaw energii i przeżywaliśmy wyjątkowe trudności. W warunkach zależności od scentralizowanego systemu energetycznego awaria zasilania w jednym miejscu może powodować blackout na dużą skalę. Tymczasem niezależne, rozproszone mikrosieci są w stanie zapewnić dostawy energii, nawet jeśli w sąsiedztwie przepływ prądu został zatrzymany – tłumaczy Yusuke Atsumi, manager HOPE, firmy zarządzającej lokalną siecią energetyczną w Higashi Matsushima, w wypowiedzi dla Reutersa.

Decentralizacja jest przyszłością

Podobną drogą podążają dziesiątki miast w Japonii. – Od czasów Fukushimy Japonia kładzie coraz większy nacisk na realizację nowego paradygmatu związanego z lokalną autonomią – tłumaczy prof. Andrew Dewit, prowadzący wykłady z zakresu polityki energetycznej na Uniwersytecie w Tokio. Przejawia się to m.in. w rosnących nakładach finansowych na ten cel. W przyszłym roku podatkowym, zaczynającym się w kwietniu 2018 r., japoński rząd zamierza zwiększyć środki w budżecie NRP o 24 proc.
– Nadchodzą czasy, kiedy nie będziemy budować wielkich elektrowni. Zostaną one zastąpione systemem zdecentralizowanej produkcji energii, w którym generatory prądu będą znajdować się w pobliżu miejsca konsumpcji – prognozuje prof. Takao Kashiwagi z Międzynarodowego Centrum Badań nad Zaawansowanymi Systemami Energetycznymi na rzecz Zrównoważonego Rozwoju w Tokyo Institute of Technology.
Fot. Voice0Reason/Flickr.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.