Udostępnij

Rewolucja w polskiej fabryce Michelina. Powód? Opony powstają już bez węgla

11.05.2025

Fabryka opon w Olsztynie, czyli największy zakład Michelin w Europie, przestała korzystać z węgla. Jak dokonano tej transformacji?

W sercu Warmii i Mazur, w Olsztynie, znajduje się największy zakład produkcyjny Grupy Michelin w Europie. Z końcem 2024 r. zatrudniająca ok. 5 tys. osób fabryka całkowicie zrezygnowała z węgla.

Od tego momentu 100 proc. niezbędnej do produkcji energii cieplnej pochodzi z gazu ziemnego. Choć wciąż mówimy więc o paliwie kopalnym, to jednak Michelin zaznacza, że od 2010 r. emisja CO2 olsztyńskiej fabryki zostały zredukowane aż o 73 proc.

Do tego do 2029 r. przedsiębiorstwo planuje osiągnąć zeroemisyjną produkcję opon. „Z kolei neutralność dla ogrzewania budynków od 2035 r. Co istotne, już w tej chwili 100 proc. energii elektrycznej kupujemy wraz z certyfikatami pochodzenia” – mówi SmogLabowi Jan Piesik, szef energetyki w Michelin Polska.

Michelin: Najpierw gaz…

Wieloetapowa modernizacja infrastruktury energetycznej w fabryce w Olsztynie rozpoczęła się w 2015 r.. To właśnie wtedy przebudowano system energetyczny i zainwestowano w nowoczesne kotły gazowe.

Modernizacja oznaczała również fizyczną zmianę krajobrazu fabryki. W ramach odejścia od węgla wyburzony został budynek z kotłami wodnymi opalanymi węglem oraz jeden z kominów, które przez dekady stanowiły część przemysłowej architektury zakładu. Przeprowadzona w kwietniu rozbiórka symbolicznie i dosłownie zakończyła epokę węglową w historii olsztyńskiej fabryki.

Z kolei już w 2019 r. w fabryce zaczęto wprowadzać system intermodalny (tzw. „tiry na tory”), łączący transport drogowy i kolejowy. Dzięki temu w 2024 r. olsztyński zakład opuściło torami 1600 naczep ciężarowych. Zmniejszyło to ruch na drogach i zmniejszyło emisje CO2 z transportu towarów o niemal 1500 ton rocznie (mniej więcej tyle, ile w ciągu roku emituje 200 „przeciętnych” osób w Polsce).

Michelin szczyci się nie tylko tym, że tego typu zmiany doprowadziły do zmniejszenia emisji CO2 niemal o trzy czwarte. Dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych udało się również osiągnąć wzrost efektywności energetycznej aż o 24 proc., a zużycie wody spadło o 45 proc.

Fabryka Michelin w Olsztynie przed wyburzeniem kominów. Źródło: Michelin Polska.

…potem biopaliwa?

W zakładzie zamontowano  już panele fotowoltaiczne, a transport wewnętrzny wykorzystuje elektryczną flotę pojazdów. Kolejne kroki transformacji skupiają się na dalszym redukowaniu zużycia energii i maksymalizacji wykorzystania odnawialnych źródeł. Plany uwzględniają m.in. pełne przejście na elektryczne prasy, które zastąpią obecne rozwiązania oparte na cieple z paliw kopalnych.

„Naszym celem jest odejście od używania gazu do procesu produkcji opon (produkcji pary technologicznej) od końca 2029 r.. Kolejny etap, od 2035 r., to gotowość technologiczna na stosowanie biopaliw lub innych źródeł niekopalnych do ogrzewania budynków. Oczywiście lata 2025-2035 wykorzystamy na zmniejszenie do minimum potrzeby korzystania z naszych kotłów poprzez odzysk ciepła resztkowego z procesu, m.in. pompy ciepła i odzysk ciepła z kompresorów” – mówi Piesik redakcji SmogLabu.

Michelin podkreśla, że transformacja energetyczna dotyczy nie tylko produkcji, lecz także całego środowiska pracy. Część biurowa fabryki uzyskała certyfikat Green Office, który przyznawany jest podmiotom wdrażającym w sposób systemowy rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego w codziennym funkcjonowaniu.

Fabryka Michelin w Olsztynie.
Fabryka Michelin w Olsztynie. Źródło: Michelin Polska.

Niezależnie od wymagań unijnych

Transformacja olsztyńskiej fabryki Michelin jest spójna z globalną strategią koncernu, zakładającą osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 r. „Olsztyn pokazuje, że przemysł nie musi jedynie reagować na zmiany – może aktywnie przyczyniać się do ich tworzenia” – podkreśla firma.

W Polsce wiele działań na rzecz klimatu i środowiska jest rezultatem unijnych i rządowych regulacji. Tymczasem tak w naszym kraju, jak i w całej Europie, następuje odwrót od polityk klimatycznych i środowiskowych. Wiele przepisów zostało albo osłabionych, albo wycofanych. Dotyczy to także biznesu i przemysłu.

Czy zmiany geopolityczne nie stoją więc na drodze Michelin do pełnej neutralności klimatycznej?

„Nasza transformacja jest związana ze zobowiązaniem grupy Michelin do produkcji w pełni zrównoważonej opony w 2050 r. oraz z wewnętrznymi celami zmniejszenia emisji i konsumpcji wody. Dodatkowo, wdrażane obecnie nowoczesne technologie i maszyny, w tym prasy elektryczne, zmniejszają znacząco emisje CO2 oraz zwiększają efektywność energetyczną procesu. Można więc stwierdzić, że proces dekarbonizacji w fabryce Michelin w Olsztynie postępuje niezależnie od obecnych zmian wymagań unijnych” – odpowiada SmogLabowi szef energetyki Michelin Polska.

Zdjęcie tytułowe: Michelin Polska.

Autor

Szymon Bujalski

Prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje 30 000 osób na Facebooku i 60 000 osób na Instagramie. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Współpracuje z Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, WP, Onetem i SmogLabem. Prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.