Udostępnij

Rocznie marnujemy prawie miliard ton żywności. Na szkodę głodujących oraz pogłębiając problem zmian klimatu

05.03.2021

Ponad 930 milionów ton żywności sprzedanej w 2019 roku wylądowało na śmietniku – wynika z najnowszego raportu ONZ. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Ziemi jest to 121 kg produktów żywnościowych, z czego 74 kg zmarnowało się w gospodarstwach domowych. Organizacja zwraca uwagę, że taki stan rzeczy nie sprzyja nie tylko walce z problemem głodu, ale i wysiłkom na rzecz ograniczenia zmian klimatu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że w roku 2019 zmarnowano 17 proc. sprzedanej na świecie żywności, czyli w przybliżeniu ponad 930 milionów ton jedzenia. To ilość, do której pomieszczenia potrzeba 23 milionów ciężarówek.

Średnio w gospodarstwach domowych marnowało się 11 proc. zakupionej żywności, w restauracjach 5 proc., natomiast na poziomie punktów sprzedaży detalicznej – 2 proc. produktów żywnościowych.

Wyliczenia te oparto na analizie danych pochodzących z 54 państw świata.

Równocześnie z szacunków ONZ wynika, że w tym samym czasie problem głodu dotknął 690 milionów osób na całym świecie.

Przez marnotrawstwo cierpi także klimat

Według ONZ tak duża skala marnotrawienia żywności nie tylko nie sprzyja walce z problemem głodu, ale także wysiłkom na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Organizacja szacuje, że zmarnowana przez ludzkość żywność odpowiada za około 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

„Jeśli chcemy poważnie podejść do problemu zmian klimatycznych, utraty przyrody i różnorodności biologicznej, problemu zanieczyszczeń i odpadów, to na całym świecie przedsiębiorstwa, rządy i obywatele muszą dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć marnotrawienie żywności” – powiedziała w oświadczeniu Inger Andersen, dyrektor wykonawczy Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP).

_

Z całością raportu ONZ można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Vassamon Anansukkasem

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.