Udostępnij

Rocznie wyrzucamy 5 mln ton jedzenia. Bank Żywności zachęca, żeby „świętować i nie marnować”

21.12.2020

Bank Żywności w Krakowie rozpoczął kampanię „Świętuję, nie marnuję”. Jak wynika z szacunków organizacji, rocznie Polacy marnują 5 mln ton żywności, a podczas pandemii częściej robiliśmy zbyt duże zakupy. Eksperci zachęcają, żeby podczas Bożego Narodzenia zwracać uwagę na to, czy nie kupujemy zbyt wiele i czy część z 12 potraw nie wyląduje w koszu na śmieci.

„Bank Żywności chce pokazać, że są metody, by nie psuć magii Świąt i żywności” – pisze organizacja, która właśnie rozpoczęła grudniową akcję, mającą zwrócić uwagę na marnowanie jedzenia.  Do 27 grudnia krakowski Bank Żywności będzie publikować rady, jak wykorzystać produkty, które zostały po Świętach, jak przechowywać żywność i jak rozplanować zakupy, żeby nie były za duże.

Przykłady?

Eksperci radzą, żeby na świąteczne zakupy koniecznie wybrać się z listą i nie ulegać promocjom. Na wyprzedażach kupujemy często to, czego nie potrzebujemy i co później wyląduje w śmietniku. Przed zakupami, podpowiada Bank Żywności, najlepiej jest zaplanować menu wigilijne i przejrzeć zawartość lodówki.

Czytaj także: Zrobili aplikacje pozwalające tanio kupić jedzenie, którego nie sprzedały restauracje i sklepy. “Zbyt dobre, żeby wyrzucić”

Ze wskazówek przygotowanych przez organizację możemy się także dowiedzieć, że pierogi w lodówce wytrzymają tydzień, a w zamrażarce – pół roku. Barszcz również będzie dobry przez siedem dni, ale jeśli go zamrozimy, wydłużymy przydatność do aż 9 miesięcy. Kapusta z grochem w lodówce wytrzyma zaledwie 3 dni. Zamrożona – pół roku.

Ciasta w zamrażarce możemy trzymać 2-3 miesiące, a śledzi i karpia mrozić nie wolno. W przeciwieństwie do sałatki jarzynowej – bez majonezu wytrzyma w zamrażarce nawet dwa miesiące.

Bank Żywności proponuje także, żeby do swojej kuchni wprowadzić ideę „zero-waste”. Resztki z gotowania rosołu – mięso czy warzywa – można przerobić na farsz. Jarzyny z zupy idealnie nadają się również na wegetariański pasztet.

Marnowanie jedzenia: rocznie wyrzucamy jedną pensję

Wbrew pozorom nie jest to powszechna wiedza, a Polacy – zamiast przerobić czy zamrozić – wyrzucają tony jedzenia.

Badania Eurostatu, będące przez wiele lat jednym źródłem wiedzy na temat skali marnotrawstwa, wykazywały, że wyrzucamy rocznie 9 mln ton żywności. – My postanowiliśmy sami zmierzyć, ile jedzenia się marnuje i jak to marnotrawstwo możemy ograniczyć – mówi Norbert Konarzewski z Banków Żywności – Z naszych badań wynika, że rocznie Polacy wyrzucają 4 840 946 ton żywności. Największy udział w marnowaniu żywności, na poziomie 60 proc., mają  gospodarstwa domowe – dodaje i wylicza, że średnio w jednym domu wyrzuca się 4kg jedzenia na tydzień. Połowę z tego stanowią obierki i resztki. Resztę – zmarnowane jedzenie.

– To oznacza, że tygodniowo wyrzucamy od 30 do 70 zł do kosza. Rocznie to daje jedną miesięczną pensję – mówi Konarzewski.

Co wyrzucamy? Przede wszystkim pieczywo, wędliny, świeże owoce i ziemniaki. – Prawie 2/3 badanych określiło, że nie wyrzuca mięsa, ryb, jajek. Powody marnowania to: zepsucie jedzenia, przeoczenie terminu przydatności do spożycia, przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia i za duże zakupy” – mówi Norbert Konarzewski.

Jak zaznacza, pandemia i Święta mogą przyczynić się do wzrostu danych, bo wiele osób będzie robiło zakupy „na zapas”.

Z badań Banków Żywności i firmy McCormick wynika, że podczas pandemii zbyt duże zakupy zdarzyło się zrobić większej grupie badanych niż przed nią – przed było to 19 proc., zaś w trakcie jej trwania 29 proc.

Zdjęcie: Shutterstock/photka

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.