Magistrat holenderskiego miasta opublikował na swojej stronie internetowej poradnik wideo, jak tworzyć ogrody fasadowe. „Tworzenie ogrodu jest proste i przyjemne” – zachęcają władze. Mieszkańcy nie potrzebują żadnych pozwoleń, żeby zdjąć płyty chodnikowe i zasadzić rośliny.
Jak przekonują władze Rotterdamu, ogrody fasadowe są świetnym rozwiązaniem szczególnie przy tych domach, przed którymi nie rośnie żadna zieleń. „Wystarczy jedna pnąca roślina, słonecznik albo malwa, żeby ulica stała się piękniejsza. Ale możesz zasadzić też inne rośliny – to jest twój wybór”.
Czytaj także: Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku. To efekt programu ochładzania miasta
Nie potrzebna specjalnych pozwoleń, żeby rozebrać kawałek chodnika i stworzyć tam swój ogród. Magistrat prosi jedynie, by nie usuwać więcej niż 1,5 płytki od ściany domu i żeby szerokość chodnika po przeróbkach wynosiła przynajmniej 180 cm. Nie można też stawiać ogrodzenia wzdłuż nasadzeń.
„Większa ilość zieleni sprawia, że miasto jest bardziej odporne na zmiany klimatu i powodzie oraz jest dobre dla owadów i ptaków” – czytamy na oficjalnej stronie Rotterdamu.
Jak stworzyć ogród fasadowy?
Część wyciągniętych płyt chodnikowych można użyć jako krawężniki, wyznaczające granice ogrodu. Powstałą dziurę należy zasypać ziemią i wkopać wybrane rośliny. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest ustawienie donic z zielenią wzdłuż muru.
Dokładną instrukcję można zobaczyć na filmiku stworzonym przez urząd miasta:
„Nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu elewacyjnego. Nie używaj roślin, które wyrastają na duże krzewy lub drzewa. Korzenie tych roślin również stają się bardzo duże i mogą powodować problemy z rurami” – czytamy na stronie Rotterdamu.
Władze zapewniają także, że każdy, kto chce założyć ogród, a potrzebuje wsparcia finansowego na ten cel, może aplikować o miejską dotację.
Zdjęcie: Municipality of Rotterdam