Udostępnij

Holenderski supermarket stworzy kasy, w których nie trzeba się spieszyć. Robi to z myślą o seniorach i samotnych

29.09.2021

Holenderska sieć supermarketów Jumbo otworzy w swoich sklepach „rozgadane kasy”, w których nie trzeba się spieszyć i można spokojnie poplotkować ze sprzedawcą. Robi to z myślą o seniorach, osobach samotnych oraz tych, którzy lubią znać człowieka, od którego coś kupują.

Takie kasy – w założeniu – mają pozwolić upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Po pierwsze ma to pozwolić na trochę ludzkiego kontaktu w świecie, gdzie coraz więcej codziennych relacji znika za sprawą automatów lub dyktatury efektywności. Co zresztą szczególnie mocno widać w sklepach, bo tam stosunkowo łatwo zastąpić człowieka kasami samoobsługowymi i promować zasadę „im szybciej tym lepiej”.

Pieczenią drugą jest właśnie to, że ci którzy się spieszą, nie będą się irytować z powodu osób, przez które kolejka posuwa się wolniej niż mogłaby. Z pewnością ubędzie więc złych emocji.

Pilotaż projektu rozpoczęto w 2019 roku w Brabancji (pisaliśmy o nim TUTAJ). Efekty były na tyle dobre, że zdecydowano się podobne rozwiązanie skopiować w całym kraju i już niedługo takie kasy pojawią się w 200 sklepach sieci Jumbo. Sieć tworzy też kąciki kawowe, gdzie można się na chwilę zatrzymać w czasie zakupów i pogadać z sąsiadem.

Rozgadane kasy lekiem na samotność?

– Wiele osób, przede wszystkim wśród seniorów, czuje się czasami samotnie. Jako biznes rodzinny i sieć supermarketów, często jesteśmy sercem lokalnych społeczności. Nasze sklepy to ważne miejsca spotkań dla wielu ludzi i chcemy odgrywać rolę w definiowaniu i redukowaniu samotności. Robimy to na różne sposoby. W tym z pomocą naszych „rozgadanych kas” – mówiła Colette Klostermann-van Erd, szefowa Jumbo w Holandii. Poza pracą jest szefowa sieci jest zaangażowana w Holenderski Narodowy Sojusz Przeciw Samotności.

Mówiła też, że rozgadane kasy to nie jest rozwiązanie, a jedynie mały gest. Ważny w świecie, który pędzi coraz szybciej.

Zrobiono to przede wszystkim z myślą o seniorach, bo to ich w Holandii najczęściej dotyka samotność. U nas jest zresztą podobnie. Na samotność skarży się – jak podaje serwis Senior.pl – niemal co piąta osoba po 65. roku życia i około 30 proc. Polaków po 80. roku życia.

Rozwiązanie jest jednak najbardziej chwalone za to, że rzuca wyzwanie powszechnemu trendowi zwiększania efektywności oraz automatyzacji. Pokazuje też, że można supermarkety prowadzić inaczej.

Fot. Peter Braakmann / Shutterstock.com.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.