Udostępnij

Rozwój OZE mniej ambitny niż zaplanowano. Tylko 8 ze 130 państw się dostosowało

21.11.2024

Listopad upływa pod znakiem szczytu klimatycznego COP29, odbywającego się w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Opublikowany niedawno raport Ember rzuca światło na postanowienia poczynione przed rokiem. Okazuje się, że świat daleko odbiega od celów w zakresie rozwoju źródeł odnawialnych. Spośród ponad 130 sygnatariuszy… jedynie osiem państw dostosowało krajowe strategie OZE.

Najnowszy raport think-tanku Ember dotyczy światowych zobowiązań w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Podczas ubiegłorocznego szczytu klimatycznego COP28 jedno z postanowień dotyczyło właśnie OZE. Wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu m.in. o słońce i wiatr jest kluczowe dla sprostania celom klimatycznym. Czyli dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla, napędzającego spowodowane przez ludzi zmiany klimatu. 

Przed rokiem w Dubaju umówiono się na potrojenie światowych mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych do 2030 roku. Tymczasem, według opublikowanych niedawno analiz, obecna trajektoria zmian bliższa jest… podwojeniu. Ember zwraca przy tym uwagę, że jedynie 8 państw, spośród ponad 130 sygnatariuszy, zaktualizowało po szczycie krajowe cele dotyczące OZE. 

Rynek swoje, cele krajowe swoje. Energetyka słoneczna idzie na potrojenie

Jak czytamy w raporcie, zmiany poczynione przez wspomnianą ósemkę przełożyć mają się na dodatkowy przyrost mocy rzędu 4 GW. Obecnie suma krajowych celów w zakresie OZE na rok 2030 wynosi 7242 GW. To nieco ponad 2 razy więcej, niż wynosiły moce zainstalowane w energetyce odnawialnej w 2022 roku. Do potrojenia brakuje 3758 GW.

Co ciekawe, Ember zwraca uwagę na rozbieżność między krajowymi celami, a trajektorią, jaką aktualnie podążają rynki. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) tempo wzrostu w energetyce słonecznej przekracza poziom wymagany dla osiągnięcia potrojenia. Tymczasem krajowe cele zakładają obecnie jedynie 2,5-krotny wzrost do 2030 roku. W przypadku energetyki wiatrowej sytuacja wygląda nieco gorzej. Cele krajowe, zakładające nieco ponad 2-krotny przyrost, wydają się zbieżne z aktualnym tempem wzrostu. 

W raporcie zwrócono ponadto uwagę na zaniedbania w zakresie strategii magazynowania energii z OZE. Jedynie 30 państw posiada krajowe cele w tym obszarze.

“Potrojenie OZE w zasięgu ręki”. Eksperci mówią o potrzebie wsparcia magazynów energii

– Z roku na rok wzrost odnawialnych źródeł energii nadal przekracza oczekiwania. Ceny spadają, rynki rosną, a wydajność technologiczna poprawia się – komentuje dr Katye Altieri, analityczka think-tanku Ember. – To, czego brakuje, to wysokich ambicji i zaufania ze strony państw. Cele krajowe są przestarzałe i powinny zostać zaktualizowane, aby odzwierciedlić fakt, że potrojenie OZE jest dziś w zasięgu ręki. COP29 to doskonała okazja dla przywódców, by wesprzeć globalne potrojenie OZE – zwraca uwagę dr Altieri.

– Raport Ember wskazuje na to, że branża odnawialnych źródeł energii może zapewnić skalę wymaganą do sprostania wyzwaniom klimatycznym, jeśli wdrożona zostanie odpowiednia polityka – komentuje Bruce Douglas, prezes organizacji Global Renewables Alliance. – Jednak ambitne cele krajowe, w połączeniu z długoterminowymi planami energetycznymi, są niezbędne do uwolnienia pełnego potencjału tej transformacji. Nadszedł czas, aby rządy wykorzystały obecną dynamikę rynku i zaproponowały działania,  które jeszcze bardziej przyspieszą postęp w kierunku osiągnięcia celów OZE. Przyszłymi zwycięzcami w dziedzinie energii będą ci, którzy wykorzystają tę szansę – podkreśla Douglas.

__

Całość raportu dostępna jest na stronach think-tanku Ember.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/sontaya phophedleb

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.