Udostępnij

RSK okupuje Nowogrodzką. „Policja przyjechała w 3 minuty”. Dziennikarze wyprowadzeni

13.03.2023

Działacze i działaczki z inicjatywy Ruch Solidarności Klimatycznej okupują siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Domagają się wzmocnienia energetyki społecznej i oddanie części władzy w spółkach energetycznych obywatelom.

W poniedziałek 13 marca o godzinie 11-tej kilkanaście osób weszło do siedziby Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Aktywistki i aktywiści kolejny raz chcą w ten sposób zwrócić uwagę na formułowane przez nich postulaty. Pisaliśmy o nich na łamach SmogLabu w ubiegłym miesiącu.

Główne z nich, które zostały zawarte także w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego to:

• rozwijanie w każdej gminie spółdzielczości energetycznej, czyli demokratycznej energii;
• oddanie w ręce ludzi części władzy nad spółkami energetycznymi, w których udział ma Skarb Państwa.

“Energia to podstawowe dobro wspólne, które powinno być w rękach obywateli i obywatelek. (…) Dopóki wąska grupa korzysta na centralizacji, nie powstaną najlepsze możliwe warunki dla oddolnego wytwarzania energii. Dlatego domagamy się społecznej reprezentacji, obywatelskiego nadzoru i sprawczości w wyznaczaniu celów spółek energetycznych” – napisano w liście do szefa rządu.

Premier głuchy na apele

Po wejściu do siedziby PiS aktywiści przykleili się do ścian i podłóg, aby utrudnić służbom wyprowadzenie uczestników. Część z nich przykuła się kajdankami do trwałych elementów budynku. W trakcie wydarzenia przypominali o swoich postulatach. Niektórzy z protestujących zostali siłą usunięci z budynku po około godzinie od rozpoczęcia wydarzenia. – Są właśnie pakowani do radiowozów – mówi nam Anna Niedziałkowska z Ruchu Solidarności Klimatycznej. – Wcześniej wyprowadzeni zostali obecni na miejscu dziennikarze – relacjonuje Niedziałkowska.

Na miejscu są służby: Policja, Straż Pożarna i pogotowie. – Policja przyjechała w trzy minuty – komentuje działaczka. Jej zdaniem liczba służb zaangażowanych w neutralizację protestujących jest nieproporcjonalna do skali wydarzenia.

– Wybraliśmy taką formę, ponieważ wcześniej został wystosowany list do premiera Morawieckiego z prośbą o wysłuchanie głosu obywatelskiego nt. oddania energii w ręce obywateli. Chodzi o stworzenie w każdej gminie spółdzielni energetycznej. Dziś jest to prawnie zablokowane. Liczymy na to rozwiązanie. Jest skuteczne i bezpieczne dla obywateli, co widać po innych krajach, które stosują taką formę energetyki – wyjaśnia Anna Niedziałkowska w rozmowie ze SmogLabem.

 class=
Służby przed siedzibą PiS fot. Ruch Solidarności Klimatycznej

Kolejne wydarzenie w sobotę 18 marca

Ruch Solidarności Klimatycznej to oddolny ruch działający wobec kryzysów: klimatycznego, ekologicznego i wspólnotowości. Domaga się głębokich zmian w gospodarce i polityce. Ruch określa się jako pokojowy. – Działamy odważnie i głośno ale bez stosowania przemocy. Stawiamy czoła chciwości, egoizmowi i krótkowzroczności, które powodują chaos społeczny i klimatyczny – czytamy na stronie organizacji.

W sobotę 18 marca organizacja zaplanowała marsz pod kancelarią premiera. Start wydarzenia pod nazwą „Energia w ręce ludzi!” zaplanowano na godzinę 11:00. Spod kancelarii szefa rządu marsz uda się pod Ministerstwo Aktywów Państwowych odpowiadające za Spółki Skarbu Państwa. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się w tym miejscu.

Do rzeczników PiS i kancelarii Premiera wysłaliśmy pytania z prośbą o komentarz. Na odpowiedź czekamy.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.