Udostępnij

Bronią hodowli na futra i uboju rytualnego. Działacze AGROunii protestowali w stolicy

30.09.2020

W środę (30.09) w Warszawie odbył się protest wymierzony w regulacje zwane „Piątką dla zwierząt”. Na Rondzie Dmowskiego zapłonęły race, a wszystko to – jak zapowiada lider ruchu rolników AGROunia – dopiero zapowiedź tego, jak może wyglądać dalszy protest. Ostateczny kształt ustawy – nad którą teraz pracuje Senat – zdecyduje o kondycji wartych miliardy branż, m.in. przedsiębiorstw eksportujących mięso z tzw. uboju rytualnego.

Przeciwnicy „Piątki dla zwierząt” deklarują, że proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania – obejmujące m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenia w uboju rytualnym – zaszkodzą polskiemu rolnictwu. Z ust protestujących usłyszeć można było słowa m.in. o zdradzie interesów polskiej wsi.

Protestujący zebrali się we wtorek na Placu Trzech Krzyży, skąd wyruszono w kierunku Krakowskiego Przedmieścia, gdzie urzęduje Prezydent. Andrzej Duda – niezależnie od rezultatów prac w senacie – dysponuje możliwością weta lub odesłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Na czele marszu znalazł się „kondukt pogrzebowy”, niosący trumnę z napisem „Polskie hodowle idą do piachu”.

„Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co może być tutaj w stolicy, w Warszawie. Nie damy zabrać nam tego wszystkiego, co sobie przez lata wypracowaliśmy. Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko” – powiedział lider AGROunii, Michał Kołodziejczak, w nagraniu opublikowanym przed środowym protestem.

Na filmie zobaczyć możemy płonące w środku miasta race:


Przypomnijmy: Przed ponad tygodniem Sejm – głosami części Zjednoczonej Prawicy i większości opozycji – przegłosował ustawę zwaną „Piątką dla zwierząt”. Dokument – o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ – dotyczy m.in. zakazu wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi, zakazu hodowli zwierząt futerkowych z wyjątkiem królików, a także ograniczenia uboju rytualnego wyłącznie do potrzeb związków wyznaniowych w kraju.

Dwie ostatnie kwestie wzbudzają kontrowersje ze względu na utratę wielomiliardowych zysków, które obydwie branże zarabiają na eksporcie. Kwestia ta dotyczy szczególnie sprzedaży mięsa z tradycyjnego uboju, które trafia przede wszystkim na stoły za granicą.

Obecnie nad szczegółami zapisów ustawy – w tym okresami przejściowymi dla przedsiębiorstw i kwestiami odszkodowań – trwają prace w senacie.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Studio Peace

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.