– Akademię Czystego Powietrza chcemy dotrzeć do szerokiego grona podmiotów świadczących usługi wspierane przez program „Czyste Powietrze” oraz doradzających beneficjentom – mówi minister klimatu Michał Kurtyka. Cykl webinariów jest inicjatywą Polskiego Alarmu Smogowego.
Pomysł na stworzenie Akademii Czystego Powietrza powstał pod koniec marca. – Czas przestoju warto wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych – napisał Andrzej Guła, szef PAS na Twitterze, proponując stworzenie webinariów we współpracy z resortem klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Po nieco ponad miesiącu PAS oficjalnie ogłasza – Akademia Czystego Powietrza ruszy 11 maja. Zaplanowano kilkanaście bezpłatnych szkoleń online.
– Akademia ma podnosić wiedzę na temat dostępnego wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań dotyczących zaopatrzenia budynków w energię – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu. Przypomina też, że 15 maja program „Czyste Powietrze” rusza w nowej uproszczonej wersji, co ma pozwolić na sprawniejszą i szybszą obsługę beneficjentów (o zmianach w programie pisaliśmy TUTAJ).
Pierwsze webinarium – dotyczące właśnie nowych zasad w programie „Czyste Powietrze” – odbędzie się w poniedziałek 11 maja o godz. 12:00. Szkolenie poprowadzą eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW, którzy wprowadzą wszystkich zainteresowanych również w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowym „Czystym Powietrzu”.
Drugie szkolenie, które poprowadzi Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła, odbędzie się tydzień później, 18 maja o godz. 12:00. Jego tematyka obejmie dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, a także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu „Czyste Powietrze”.
Kolejne e-szkolenia będą odbywać się aż do lipca.
Kto może się zgłosić? Przede wszystkim fachowcy z firm remontowo-budowlanych, doradcy energetyczni, instalatorzy kotłów i osoby zajmujące się ocieplaniem domów.
Na szkolenia można się rejestrować na stronie NFOŚiGW. Obowiązuje kolejność i limit (500) zgłoszeń. Ci, którzy nie zdążą się zapisać na poszczególne spotkania, będą mogli je obejrzeć – również bezpłatnie – w nieco późniejszym terminie na kanale YouTube NFOŚiGW.
– Akademia Czystego Powietrza jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby szkoleniowe grup zawodowych zajmujących się inwestycjami w wymianę starych urządzeń grzewczych i dociepleniem budynków – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Niedawno przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że wiedza na temat dostępnych programów wsparcia czy termomodernizacyjnej ulgi podatkowej jest wśród tych podmiotów bardzo ograniczona. Jednocześnie podmioty te są niezmiernie ważne, gdyż mają bezpośredni kontakt z tymi, którzy planują wymianę źródła ciepła czy docieplenie domu – dodaje.
Zdjęcie: Kishivan/Shutterstock