Platforma Earth Speakr to nowe interaktywne dzieło sztuki artysty Olafura Eliassona, które nagłaśnia poglądy dzieci na przyszłość naszej planety. Dzieło zachęca dorosłych oraz dzisiejszych decydentów, innowatorów i polityków, żeby posłuchali, co młodzi mają do powiedzenia. EarthSpeakr wykorzystuje rzeczywistość rozszerzoną i obejmuje bezpłatną aplikację oraz interaktywną stronę internetową (www.earthspeakr.art) dostępną w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej. Eliasson stworzył projekt z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r.
Dziś (1.07) debiutuje projekt Earth Speakr, zapraszający dzieci z całego kontynentu do wspólnego stworzenia dzieła sztuki przemawiającego na rzecz przyszłości naszej planety.
Earth Speakr to inicjatywa islandzko-duńskiego artysty Olafura Eliassona złożona z aplikacji, witryny internetowej, fizycznych wystaw i nie tylko. Stanowi centralny element programu kulturalnego z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2020 r. Dzieło jest finansowane przez federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowane we współpracy z Instytutem Goethego. Earth Speakr to bezpłatny projekt, który promuje współpracę między Europejczykami w każdym wieku oraz skłania do refleksji nad zmianami klimatu i przyszłością naszej planety.
Dzieci przemawiają w obronie planety
W ciągu następnych sześciu miesięcy każdy będzie mógł pobrać aplikację Earth Speakr i stworzyć animację swojego otoczenia z wykorzystaniem zachęcającej do zabawy interaktywnej technologii. Dzieci i młodzież, które z racji wieku nie mogą jeszcze uczestniczyć w wyborach, mogą zabrać głos użyczając go dowolnemu przedmiotowi – drzewu, skórce od banana, niebu lub ulicy – aby przemówić w imieniu swojego lokalnego środowiska i całej planety. Ich kreatywny przekaz udostępniany na stronie www.earthspeakr.art będzie można obejrzeć w aplikacji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR).
Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Studio Olafur Eliasson (@studioolafureliasson)
„Earth Speakr to wspólne dzieło sztuki, które zachęca dzieci, aby zostały artystami. Ostateczny kształt projektu Earth Speakr będzie zależał od Mówców na rzecz Ziemi – Earth Speakrs – ich kreatywności i wyobraźni. Dzieło składa się z ich myśli i wizji, obaw i nadziei. Ich twórczość może mieć charakter żartobliwy i kapryśny, poważny albo poetycki. Żaden pomysł nie jest dobry ani zły, a każdy może łatwo wziąć udział w projekcie. Platforma Earth Speakr zachęca dzieci, aby powiedziały, co im leży na sercu, i przyłączyły się do kształtowania naszego świata oraz planety, dziś i w przyszłości”, powiedział Olafur Eliasson.
„Od dzieci zwykle oczekuje się, żeby uważały w szkole i przestrzegały reguł. Ale teraz nadeszła nasza kolej, jako dorosłych, żeby posłuchać, co młodzi ludzie mają do powiedzenia. W ramach projektu Earth Speakr Olafur Eliasson daje dzieciom wyjątkową okazję do twórczego i przemyślanego podzielenia się pomysłami, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość wszystkich Europejczyków. Ich nagrania będą odtworzane w decyzyjnym sercu Europy, więc platforma Earth Speakr daje młodym ludziom głos, a dla dobra naszej wspólnej przyszłości powinniśmy wysłuchać ich uważnie”, powiedział Heiko Maas, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Aby zaangażować w projekt jak najwięcej osób, Eliasson i pracownicy jego studia stworzyli cyfrowe dzieło sztuki we współpracy z szerokim zespołem obejmującym dzieci, badaczy i innych specjalistów. Strona internetowa Earth Speakr jest dostępna w 24 oficjalnych językach Unii Europejskiej i można uzyskać do niej dostęp z całego świata. Ponadto do grona partnerów projektu dołącza coraz więcej muzeów, bibliotek i instytucji edukacyjnych, takich jak Instytut Goethego, aby udostępniać dzieło w sieci, a także fizycznie tam, gdzie to możliwe w czasach utrzymywania dystansu społecznego.
Dorośli słuchają głosu przyszłości
Earth Speakr wzmacnia przekaz dzieci i zachęca dorosłych oraz współczesnych decydentów, innowatorów i globalnych liderów, żeby ich wysłuchali. Pod adresem www.earthspeakr.art dorośli mogą pokazać, że słuchają dzieci, tworząc tak zwane „Loud Speakrs”, czyli kolekcje wiadomości AR. Kolekcje Loud Speakrs można umieścić w dowolnym punkcie na wirtualnej mapie – na publicznych skwerach, w parkach, ponad budynkami politycznymi – aby skłonić innych do słuchania. Wiadomości Earth Speakr są też nadawane w budynkach Justus Lipsius i Europa w Brukseli, w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Strasburgu oraz w Berlinie na dziedzińcu „Lichthof” Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
„Życie na Ziemi to koegzystencja ludzi, zwierząt, roślin i ekosystemów. Musimy uświadomić sobie znaczenie tej koegzystencji, a następnie podjąć odpowiednie działania, żeby ją pielęgnować. W dzisiejszych debatach nad polityką klimatyczną głos następnego pokolenia musi być głośny i wyraźny, bo to ono będzie żyło w przyszłości, którą dziś kształtujemy” – mówi Olafur Eliasson. „Moje dzieło sztuki Earth Speakr zaprasza dzieci do mówienia o klimacie, czy to z obawą, czy z nadzieją. Dzięki aplikacji Earth Speakr mogą wyrazić swoje opinie za pośrednictwem dowolnej rzeczy w swoim lokalnym środowisku. Dzieło sztuki gromadzi ich głosy i wzmacnia to, co mają do powiedzenia. My – dorośli, decydenci, politycy – musimy wysłuchać twórczego dziecięcego przekazu i potraktować go poważnie” – dodał.
Od 1 lipca 2020 r. wiadomości dzieci będą pojawiać się na wirtualnej mapie Earth Speakr, a kolekcje Loud Speakrs będzie można oglądać w AR w ważnych miejscach Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej i przyłączyć do tworzenia dzieła, można pobrać aplikację Earth Speakr z Google Play lub App Store, odwiedzić witrynę www.earthspeakr.art i dołączyć do dyskusji @earthspeakr w mediach społecznościowych.
Źródło: informacja prasowa
Zdjęcie: materiały prasowe