Udostępnij

Rusza największa farma wiatrowa świata. Jeden obrót wiatraka zasili dom przez dobę

08.09.2022

Największa farma wiatrowa na świecie, położona u wybrzeży Wielkiej Brytanii, jest już w pełni działająca. 165 turbin wiatrowych dysponuje łączną mocą 1,3 GW. Każdy obrót łopatek jednej z nich dostarczy energię wystarczającą do zasilenia domu przez dobę.

Spółka Ørsted poinformowała niedawno o ukończeniu swojej najbardziej ambitnej do tej pory inwestycji. Farma wiatrowa, zlokalizowana na Morzu Północnym, jest największą tego rodzaju elektrownią na świecie. Hornsea 2, jak nazwano obiekt, dysponuje 165 turbinami wiatrowymi o łącznej mocy 1,3 GW. Energia produkowana dzięki nim ma trafiać do 1,4 mln brytyjskich domów.

„Wielka Brytania jest prawdziwym światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Ukończenie Hornsea 2 to ogromny kamień milowy dla branży. Nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie” – powiedział w oświadczeniu Duncan Clark, Dyrektor Regionu UK w Ørsted. „Aktualne wydarzenia na świecie podkreślają bardziej niż kiedykolwiek znaczenie przełomowych projektów OZE, takich jak Hornsea 2. Pomagają one Wielkiej Brytanii zwiększyć bezpieczeństwo i odporność naszych dostaw energii. A także obniżyć koszty dla konsumentów poprzez zmniejszenie naszej zależności od drogich paliw kopalnych” – zwrócił uwagę Clark.

Czytaj także: Wiatr jest tańszy od węgla. Ale prądu z niego mamy wciąż za mało [PODCAST]

Hornsea 1 i 2 zasilą 2,5 mln domów

Co wiemy o obiekcie? Największa na świecie farma wiatrowa zajmuje powierzchnię 462 kilometrów kwadratowych. To mniej więcej tyle, ile liczy ponad 64 tys. boisk piłkarskich.

Obiekt zlokalizowano ok. 90 kilometrów od wybrzeża Yorkshire, na Morzu Północnym. Każda z łopat turbiny liczy 81 metrów długości, przy czym wierzchołek znajduje się na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Jeden obrót turbiny może zasilać przeciętny dom w Wielkiej Brytanii przez 24 godziny.

Niedaleko nowopowstałej elektrowni znajduje się siostrzany obiekt, Hornsea 1. Łącznie, jak przekonuje spółka Ørsted, mogą one zasilić 2,5 mln brytyjskich domostw. Tym samym mają one wnieść swój wkład w transformację energetyczną kraju, który do 2030 roku chce mieć w energetyce wiatrowej zainstalowaną moc 50 GW.

Czytaj także: Dziś byłaby zbawianiem. Kto zniszczył energetykę wiatrową w Polsce?

_

Zdjęcie: ER_09 / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.