Udostępnij

Ruszył program Moje Ciepło. Wsparcie zakupu pomp ciepła w nowych budynkach do 21 tys. zł

13.05.2022

29 kwietnia wystartował program Moje Ciepło, który wspierać ma instalacje pomp ciepła w nowych budynkach. Dofinansowanie wynieść może nawet 21 tys. złotych, a jego wysokość zależy m.in. od typu zamontowanego urządzenia.

Jak czytamy na stronach NFOŚiGW, celem programu Moje Ciepło jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Budżet programu Moje Ciepło przewidziano na 600 milionów złotych.

Fundusz podkreśla w komunikacie, że jest to kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w Polsce i osiągnięcia wytyczonych celów klimatycznych.

Czytaj także: „To moje prywatne embargo na Putina”. Polacy na potęgę instalują pompy ciepła

Moje Ciepło. Od czego zależy wysokość wsparcia?

Głównym kryterium decydującym o wysokości wsparcia jest rodzaj zamontowanej pompy ciepła. W przypadku pomp powietrznych przewidziano dofinansowanie do 7 tys. złotych, natomiast dla pomp gruntowych do 21 tys. złotych.

Złożyć wniosek i otrzymać pieniądze można dopiero po dokonaniu inwestycji, dlatego w praktyce jest to zwrot poniesionych kosztów.

Wsparcie obejmować może maksymalnie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (k.k.). W przypadku wnioskodawców posiadających Kartę Dużej Rodziny przewidziano dofinansowanie do 45 proc. k. k. Programem mogą być objęte jedynie nowe budynki.

Co można sfinansować w ramach programu?

Jak czytamy na stronach NFOŚiGW, współfinansowaniu inwestycji podlega zakup/montaż:

  • gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  • pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
  • pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Czytaj także: Zmienił kocioł na pompę ciepła. „Więcej zostaje w portfelu” [ROZMOWA]

Kominek w nowym budynku

Warunkiem otrzymania wsparcia jest to, by w budynku nie znajdowało się źródło ciepła na paliwa stałe.

Pozostawiono jednak wyjątek dla kominków. Muszą one jednak spełniać funkcję ozdobną lub rekreacyjną. Co to znaczy? Funkcję ozdobną określono jako taką, która sprowadza się do estetyki. Wówczas kominek nie może służyć do ogrzewania domostwa. Musi mieć zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny, co oznacza, że nie da się w nim palić.

Funkcja rekreacyjna dopuszcza natomiast spalanie, z tym, że zastrzeżono, że chodzi o kominek używany sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu. Nie może on posiadać rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń, ani grawitacyjnego ani mechanicznego. Nie może posiadać płaszcza wodnego.

_

Więcej szczegółów na temat programu znaleźć można na stronach NFOŚiGW.

Zdjęcie: klikkipetra / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.