Udostępnij

Rybniczanin walczy w sądzie o czyste powietrze. Sprawa może trafić do Trybunału Praw Człowieka

16.10.2020

Pięć lat – właśnie tyle trwa sądowa batalia Oliwera Palarza o czyste powietrze. Rybniczanin pozwał Państwo Polskie w sprawie naruszenia jego dóbr osobistych i nadal nie może doczekać się rozstrzygnięcia.

Oliwer Palarz jest jednym z założycieli Rybnickiego Alarmu Smogowego. W październiku 2015 roku pozwał Skarb Państwa. Była to jedna z pierwszych takich spraw w Polsce.

W połowie 2018 roku Sąd Rejonowy w Rybniku oddalił jego pozew, uzasadniając, że choć powietrze w mieście rzeczywiście jest zanieczyszczone, to nie można uznać tego faktu za naruszenie dóbr osobistych. Oliwer Palarz natychmiast odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Gliwicach, a do jego postępowania dołączył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W 2019 roku Sąd Okręgowy wysłał w sprawie postępowania Palarza zapytanie do Sądu Najwyższego, który ma rozstrzygnąć, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym.

Czytaj także: Rybniczanin pozwał Polskę za smog. „Ta sprawa jest sprawą nas wszystkich”

– Zdecydowałem się na walkę przed sądem, ponieważ chciałem przekazać władzom państwowym sygnał, że nie zamierzam biernie znosić ich dalszej bezczynności w zakresie poprawy jakości powietrza. Składając pozew, miałem świadomość, że to będzie długi proces, jednak pięć lat w tak ważnej sprawie, która dotyczy niemal każdego mieszkańca Polski to stanowczo za długo. Dyskomfort psychiczny i poważne obawy o zdrowie związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory oraz obniżony komfort życia poprzez ingerencję w swobodę przemieszczania się, to w okresie grzewczym polska, a na pewno śląska, codzienność – mówi Oliwer Palarz.

Pytanie prawne, na które ma teraz odpowiedzieć Sąd Najwyższy dotyczy tego, czy prawo do życia w czystym środowisku może być dobrem osobistym człowieka. Jeśli Sąd Najwyższy stwierdzi, że nie, to sprawa wróci do Sądu Okręgowego w Gliwicach, przed którym Oliwer Palarz wraz z mecenasem Miłoszem Jakubowskim z Fundacji Frank Bold udowodnili już, że doszło do naruszenia takich dóbr osobistych ( poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, mieszkania, swobody przemieszczania się).

Czytaj także: Jest wyrok o opłatę klimatyczną w Toruniu. “Nie chodziło o 2 złote. Chodziło o sprawiedliwość”

Droga do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy jeszcze daleka, ale przedstawiciel Rybnickiego Alarmu Smogowego nie zamierza składać broni i nie wyklucza ostatecznego rozstrzygnięcia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

– Nie ukrywam, że w trakcie dalszego postępowania sądowego wykorzystam opublikowane przed kilkoma dniami zatrważające wyniki badań belgijskiego profesora Tima Nawrota, który udowodnił, że obecność rakotwórczego „czarnego węgla” w moczu rybnickich dzieci jest o prawie 450% większa niż w przypadku dzieci ze Strasburga. Jest to niezaprzeczalny dowód fatalnej jakość powietrza w Rybniku – dodaje Oliwer Palarz.

Źródło: informacja prasowa Rybnickiego Alarmu Smogowego

Zdjęcie: Premières Lignes Télévision

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.