Narkotyki, podobnie jak leki, trafiają do rzek i zbiorników wodnych. Badacze z Czech postanowili sprawdzić, czy gromadzące się i utrzymujące stężenia substancji psychoaktywnych w wodach wpływają na zachowania pstrągów. Okazuje się, że u ryb również może dochodzić do uzależnienia od narkotyków.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach postanowili zbadać, czy pstrągi potokowe zareagują na odstawienie metamfetaminy, która utrzymuje się w tamtejszych rzekach na określonym poziomie.
W tym celu przeprowadzono eksperyment. Hodowano ryby w zbiorniku ze stężeniem narkotyku spotykanym w czeskich rzekach przez 8 tygodni. Następnie przeniesiono je do niezanieczyszczonej wody. Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Journal of Experimental Biology„.
Na podstawie eksperymentu udokumentowano, że u ryb, które doświadczyły narkotyku, pojawiały się objawy związane z odstawieniem metamfetaminy: uzależnione pstrągi były w pierwszych dniach mniej aktywne, a w ich mózgach znaleziono obecność narkotyku do 10 dni od odstawienia.
Czytaj także: Antydepresanty w wodach wpływają na zachowania raków
Następnie pozostawiono rybom wybór miejsca przebywania. Zaobserwowano wówczas, że pstrągi po odstawieniu miały przez kilka dni tendencję do wybierania zbiornika, w którym znajdowała się metaamfetamina. Zdaniem naukowców w warunkach poza laboratorium zjawisko uzależnienia od narkotyków może wpływać na zachowania ryb. Objawia się to choćby w gromadzeniu wokół miejsc zrzutu ścieków.
_
Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/RJ_Cooper