Zieleń zawita na Rynek w Gliwicach po jego remoncie. Władze miasta stwierdziły, że postawią na zieleń rosnącą naturalnie, choć wcześniej zastanawiały się nad drzewami w donicach.
Nowy Rynek ma przyciągać mieszkańców i być miejscem spotkań, dlatego na jego płycie też przybędzie ławek. Najważniejszą zmianą jest jednak pojawienie się drzew, które wcześniej nie rosły w tym miejscu. Właśnie dlatego na nasadzenia musiał zgodzić się wojewódzki konserwator zabytków. Podobne prośby nie zawsze zostają spełnione – kilka lat temu władze Krakowa chciały wprowadzić roślinność na jedną z ulic w zabytkowym centrum miasta. Biuro Małopolskiego konserwatora nie zgodziło się na takie zmiany.
Rynek w Gliwicach: zieleń wśród betonu dzięki nowoczesnym technologiom
Zieleń ma rosnąć swobodnie mimo otaczającego jej bruku. Nie będzie to najłatwiejsze, jednak zapewni zieleni dobre warunki do rozwoju.
„Zrezygnowaliśmy z umieszczania drzew w dużych donicach, jak planowaliśmy pierwotnie, i będziemy sadzić drzewa w gruncie przy użyciu tak zwanych systemów antykompresyjnych, zapewniających roślinom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie”– mówi Dawid Ochód, zastępca dyrektora odpowiedzialnego za inwestycję Zarządu Dróg Miejskich.
Przetrwanie drzewom zapewnią więc ażurowe instalacje, które zapobiegną zagęszczaniu się (czyli kompresji) gruntu tam, gdzie powinny swobodnie rozrastać się korzenie drzew.
Czytaj również: Strategia Leśna UE. Czy unijny dokument pomoże w ochronie lasów?
To nie cała zieleń, która ubogaci Rynek w Gliwicach. Na jego płycie znajdzie się również 13 kompozycji z niskich roślin, krzewów i bylin umieszczonych w rabatach. Mają być one dostosowane do różnych warunków atmosferycznych i zmieniającego się nasłonecznienia.
Plac po zmianach nie będzie „patelnią”
„Cieszę, się, że Rynek zyska na atrakcyjności.” – komentuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.” To jedno z ulubionych i najpiękniejszych miejsc spotkań mieszkańców oraz gości przyjeżdżających do Gliwic – z urokliwymi kamienicami i licznymi lokalami gastronomicznymi. Posiada bardzo długą historią wpisaną w dzieje naszego miasta. Jest naszą perełką i wymaga jak najlepszej oprawy. Zmiany sprawią, że będzie jeszcze ładniejszy niż obecnie i bardziej przyjazny spacerowiczom w różnym wieku zwłaszcza w upalne dni.”
Władze miasta obiecują szybkie rozpisanie przetargu na realizację projektu, za który odpowiada gliwicka pracownia 44Sto. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z Rynku po zmianach będzie można korzystać już w przyszłym roku.
Czytaj również: Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]
Źródło zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach