Udostępnij

Gliwice zerwą beton na Rynku i posadzą tam drzewa

02.12.2021

Zieleń zawita na Rynek w Gliwicach po jego remoncie. Władze miasta stwierdziły, że postawią na zieleń rosnącą naturalnie, choć wcześniej zastanawiały się nad drzewami w donicach.

Nowy Rynek ma przyciągać mieszkańców i być miejscem spotkań, dlatego na jego płycie też przybędzie ławek. Najważniejszą zmianą jest jednak pojawienie się drzew, które wcześniej nie rosły w tym miejscu. Właśnie dlatego na nasadzenia musiał zgodzić się wojewódzki konserwator zabytków. Podobne prośby nie zawsze zostają spełnione – kilka lat temu władze Krakowa chciały wprowadzić roślinność na jedną z ulic w zabytkowym centrum miasta. Biuro Małopolskiego konserwatora nie zgodziło się na takie zmiany.

Rynek w Gliwicach: zieleń wśród betonu dzięki nowoczesnym technologiom

Zieleń ma rosnąć swobodnie mimo otaczającego jej bruku. Nie będzie to najłatwiejsze, jednak zapewni zieleni dobre warunki do rozwoju.

„Zrezygnowaliśmy z umieszczania drzew w dużych donicach, jak planowaliśmy pierwotnie, i będziemy sadzić drzewa w gruncie przy użyciu tak zwanych systemów antykompresyjnych, zapewniających roślinom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie”– mówi Dawid Ochód, zastępca dyrektora odpowiedzialnego za inwestycję Zarządu Dróg Miejskich.

Przetrwanie drzewom zapewnią więc ażurowe instalacje, które zapobiegną zagęszczaniu się (czyli kompresji) gruntu tam, gdzie powinny swobodnie rozrastać się korzenie drzew.

Czytaj również: Strategia Leśna UE. Czy unijny dokument pomoże w ochronie lasów?

To nie cała zieleń, która ubogaci Rynek w Gliwicach. Na jego płycie znajdzie się również 13 kompozycji z niskich roślin, krzewów i bylin umieszczonych w rabatach. Mają być one dostosowane do różnych warunków atmosferycznych i zmieniającego się nasłonecznienia.

Plac po zmianach nie będzie „patelnią”

„Cieszę, się, że Rynek zyska na atrakcyjności.” – komentuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.” To jedno z ulubionych i najpiękniejszych miejsc spotkań mieszkańców oraz gości przyjeżdżających do Gliwic – z urokliwymi kamienicami i licznymi lokalami gastronomicznymi.  Posiada bardzo długą historią wpisaną w dzieje naszego miasta. Jest naszą perełką i wymaga jak najlepszej oprawy. Zmiany sprawią, że będzie jeszcze ładniejszy niż obecnie i bardziej przyjazny spacerowiczom w różnym wieku zwłaszcza w upalne dni.”

Władze miasta obiecują szybkie rozpisanie przetargu na realizację projektu, za który odpowiada gliwicka pracownia 44Sto. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z Rynku po zmianach będzie można korzystać już w przyszłym roku.

Czytaj również: Betonowe „rewitalizacje” – dlaczego jest tak źle? [PRZEGLĄD]

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.