Udostępnij

Rząd planuje wydać miliardy na OZE, ale nie podaje daty odejścia od węgla

09.09.2020

Minister klimatu Michał Kurtyka przedstawił plan na przyszłość polskiej energetyki. Sprawiedliwa transformacja i inwestycje w czyste źródła energii mają być wsparte miliardami złotych. Na rządowych propozycjach suchej nitki nie pozostawia Greenpeace, nazywając projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP2040) „groźnymi mrzonkami”.

Pierwsza z części planu Kurtyki zakłada przekazanie 60 miliardów złotych regionom uzależnionym ekonomicznie od wydobycia węgla. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych. Polska ma jednocześnie powiększać udział odnawialnych źródeł w swoim miksie energetycznym. Kurtyka nie mówi jednak o całkowitym odejściu od węgla. Przedstawił jedynie pomysł na stworzenie „równoległego” systemu wytwarzania energii za pomocą zeroemisyjnych technologii. Na OZE ma pójść około 130 miliardów, a na bloki jądrowe – 150 miliardów złotych. Dopełnieniem mają być przydomowe instalacje OZE – w tym fotowoltaiczne.


Projekt zakłada, że do 2030 roku w gospodarstwa domowe w miastach nie będą już ogrzewane kotłami węglowymi. Do 2040 roku podobnie ma być również na terenach wiejskich. Z kolei już za trzy lata mają zrównać się koszty kupna i używania samochodów elektrycznych i spalinowych. Ma to pomóc w walce ze smogiem.


Obietnice ministra Kurtyki nie przekonują jednak ekologicznych aktywistów z Greenpeace’u.

„Plan zakłada utrzymanie wysokiego udziału energetyki węglowej w produkcji energii w 2030 roku oraz nie określa daty odejścia Polski od węgla. Rządowy projekt nie odpowiada na wyzwania kryzysu klimatycznego i jest oderwany od realiów gospodarczych” – czytamy w komentarzu działaczy.

Jak zauważają członkowie organizacji, Unia Europejska może lada dzień podwyższyć swoje zobowiązania dotyczące celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. W tej sytuacji program może stać się nieaktualny w momencie wejścia w życie. Greenpeace przekonuje, że cała UE powinna być wolna od węgla do 2030 roku, a Polska nie może wyłamywać się z tej wizji. Jednocześnie aktywiści twierdzą, że rząd będzie niedługo zmuszony do przyjęcia ambitniejszej polityki energetycznej.

– Tajemnicą poliszynela jest, że kopalnia Złoczew nie ma żadnych szans na realizację. Podobnie mało realistyczne jest utrzymanie wysokiego udziału węgla w miksie energetycznym po 2030 roku – wiązałoby się to z ogromnymi dopłatami do drożejącej energii z węgla – komentuje Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Źródło zdjęcia: Kancelaria Premiera / Flickr

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.