Udostępnij

Rząd rozpoczyna walkę ze smogiem

03.07.2018

Rząd w czerwcu zadeklarował rozpoczęcie walki ze smogiem. Do tej deklaracji podszedłem jednak nieufnie. Za co nie może mnie winić nikt – nawet sam rząd. Ten bowiem walkę ze smogiem rozpoczynał już kilka razy. Na przykład w lutym bieżącego roku rozpoczął ją po raz trzeci.

Co oznacza, że rozpoczęcie czerwcowe jest już czwartym rozpoczęciem walki ze smogiem.

Nawet Wiadomości TVP musiałyby więc podejść do tego z pewną nieufnością. U mnie taka nieufność zwykle przejawia się w tym, że zaczynam zadawać pytania. Tym razem padło na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma walkę ze smogiem prowadzić z pomocą wartego ponad 100 miliardów złotych programu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła.

Na początek zapytałem więc rzecznika tej instytucji o szczegóły programu. Odpowiedział przedstawiając kilka szczegółów, ogólny zarys zasad, a nawet kilka dat. Nabór wniosków ma zgodnie z tą odpowiedzią ruszyć w lipcu lub (zależnie od miejsca, w którym o tym czytamy i tego o jakie wnioski chodzi) sierpniu bieżącego roku, czyli za chwilę. Same wnioski i regulamin mają być natomiast dostępne już w lipcu. Wszystko było bardzo optymistyczne, ale jako człowiek nieufny postanowiłem jednak dopytać o konkrety. A dokładnie o wzór wniosku, który będzie musiał wypełnić „Kowalski” starający się o dotację, ten bowiem wydał mi się dotykalnym potwierdzeniem, że program jest i ruszy, a także rzeczy, które są już gotowe w 100 proc.

Można je więc pokazać, by pochwalić się, że walki ze smogiem za trzy miesiące rząd nie rozpocznie po raz piąty.

Dalsza korespondencja wyglądała tak jak poniżej. Zamieszczam ją w całości:

Ja:

Szanowny Panie Rzeczniku,
Bardzo zainteresowała mnie informacja, że formularze wniosków będą dostępne już w tym miesiącu.
Zakładam więc, że skoro prace nad programem są aż tak zaawansowane, to są one już gotowe.
W związku z tym prosiłbym uprzejmie o przesłanie wzoru wniosku, który będzie musiał wypełnić przeciętny Kowalski starający się o dotację.
Z góry bardzo dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam,
Tomasz Borejza
 
Rzecznik:
Szanowny Panie Redaktorze,
Dziękuję za zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”. Nie bardzo jednak rozumiem, na jakiej podstawie powziął Pan założenie, że formularze wniosków są już gotowe i mogą być udostępniane już teraz, przed ogłoszeniem naboru.
W informacji, którą Pan otrzymał jest wyraźna wzmianka o tym, że nabór „będzie realizowany najprawdopodobniej od sierpnia br.”. Tymczasem – pragnę zauważyć – dzisiaj mamy 2 lipca, a zatem do tego wzmiankowanego, prawdopodobnego terminu pozostał jeszcze cały miesiąc.
Pozdrawiam,
Sławomir Kmiecik
Dyrektor

Fragment informacji o wdrażaniu programu Czyste Powietrze
Fragment informacji o wdrażaniu programu Czyste Powietrze

Ja:

Szanowny Panie Rzeczniku,
Wydaje mi się, że przekonanie, iż rządowy program wart 103 miliardy złotych, który rusza w sierpniu, jest gotowy w lipcu w najdrobniejszych szczegółach, nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Chyba, że robicie go Państwo na łapu capu. Ale to z pewnością nie jest prawda. Prawda?
Prosiłbym zatem o szczegółową informację, co w tej chwili jest już gotowe na 100 proc.
I kiedy taki wniosek, którego kształt wiele powie o szansach powodzenia programu, będzie gotowy i będzie go można zobaczyć?
Pozdrawiam serdecznie,
Tomasz Borejza
 
Rzecznik:
Szanowny Panie Redaktorze,
Z całą pewnością nic nie jest robione na „łapu capu” – słusznie Pan to ocenia. Natomiast ścisłe informacje dotyczące wdrażania programu „Czyste Powietrze” na pewno zostaną podane do publicznej wiadomości. Wprowadziliśmy Pana dane do naszej bazy kontaktów z dziennikarzami, zatem otrzyma Pan stosowne informacje w tej sprawie.
Pozdrawiam
Sławomir Kmiecik
Dyrektor
 

Ja:

Panie Rzeczniku,
Z braku odpowiedzi na pytanie o to, co jest gotowe w 100 proc., wyciągam jedyny wniosek, który da się z tego wyciągnąć.
Taki, że nic nie jest gotowe w 100 proc.
Tym bardziej, że powodów do nieśmiałości raczej nie ma, skoro była już nawet depesza PAP informująca o rozpoczęciu szkoleń.
Jeżeli wniosek jest nieprawdziwy, to proszę go obalić. Lista spraw gotowych będzie najlepszym sposobem, by to zrobić.
Serdecznie pozdrawiam,
Tomasz Borejza

***

Wciąż czekam.

Fot. Darłowo/Smogowa Mapa Polski.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.