Udostępnij

Rząd walkę ze smogiem rozpocznie najwcześniej we wrześniu

18.07.2018

W czerwcu rząd po raz czwarty ogłosił rozpoczęcie walki ze smogiem. Tym razem zapowiedź dotyczyła ogromnego, przynajmniej w założeniach, programu wsparcia termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła o oryginalnej nazwie „Czyste Powietrze”. Do czwartego rozpoczęcia walki ze smogiem nie dało się jednak podejść inaczej niż z pewną dozą nieufności, co też zrobiłem.

Najpierw zapytałem o termin rozpoczęcia programu – wskazano na sierpień. Później poprosiłem o udostępnienie wniosku, który będą musieli złożyć beneficjenci. Ten wydał mi się bowiem formą namacalnego dowodu, że program, który ma być wart ponad 100 mld złotych i podobno rusza za miesiąc, jest gotowy i zapięty na ostatni guzik. Wniosku jednak nie otrzymałem, ale wynagrodziła mi to bardzo inspirująca wymiana listów elektronicznych z rzecznikiem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którym jest dyrektor Sławomir Kmiecik. Tę możecie przeczytać tutaj:


Od tamtego czasu minęły już jednak dwa tygodnie, a do mnie wciąż nie dotarł ani wniosek, ani zapowiadane stosowne informacje. Dlatego postanowiłem znów odezwać się do rzecznika rządowej instytucji, podzielić się z nim moim rosnącym zaniepokojeniem, że rząd może znowu nie rozpocząć walki ze smogiem, i zapytać, czy sprawy posunęły się naprzód. Było warto, bo dowiedziałem się, że nie należy liczyć na start programu, za który można uważać ogłoszenie o naborze wniosków, w sierpniu. Najwcześniej można się go spodziewać we wrześniu. Informacja nie została jednak przedstawiona wprost, więc już tłumaczę, jak do tego doszedłem.

Sławomir Kmiecik napisał tak: „ze względu na bardzo duże zainteresowanie Programem, publikacja ogłoszenia o naborze nastąpi jeszcze w trzecim kwartale 2018 r.”. Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Prawda? Jednak kiedy się chwilę zastanowić i rzecz przeczytać uważnie, to niekoniecznie jest to taka dobra wiadomość. Zwłaszcza, kiedy rzecz przełożyć ze stosowanej przez rzeczników prasowych oraz urzędników nowomowy na używany przez większość społeczeństwa język polski. „Jeszcze w trzecim kwartale” oznacza tyle, co „dopiero we wrześniu”. Dopiero, bo wcześniej zapowiadano lipiec lub sierpień, które najwyraźniej przestają być aktualne. A brak słów „zrobiono”, „zakończono” (z wyjątkiem jednego punktu, o czym za chwilę), „zrealizowano” oraz dokładniejszej daty rozpoczęcia naboru można odczytać – ja w każdym razie tak to robię – jako przyznanie, że niewiele jeszcze wiadomo, bo program jest właśnie wiązany w całość sznurkiem. Sznurkiem, bo jak inaczej związać dyktę, żeby się jakoś trzymała i nie rozpadła?

Powyższe domysły są jednak tylko moją opinią, a trzeba zdawać sobie sprawę, że opinie bywają nietrafione i być może jest po prostu tak, że wszystko jest gotowe i czeka na czas, w którym rząd będzie chciał po raz piąty rozpocząć walkę ze smogiem. Takie rzeczy zawsze lepiej ogłaszać na wielkich konferencjach prasowych, niż w odpowiedziach na pytania redaktora niewielkiego branżowego medium.

Żeby więc nie było, że manipuluję, to poniżej przeczytajcie całą odpowiedź udzieloną przez rzecznika NFOŚ. Wyciągnijcie z niej własne wnioski:

W odpowiedzi na kolejne Pana zapytanie dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uprzejmie informuje, że:

·         ze względu na bardzo duże zainteresowanie Programem, publikacja ogłoszenia o naborze nastąpi jeszcze w trzecim kwartale 2018 r.,
·         aktualnie zakończono pierwszy etap Programu, który miał na celu przygotowanie kampanii edukacyjno-szkoleniowej, prowadzonej na szczeblu lokalnym w zakresie obsługi wniosków o dofinansowanie,
·         rezultatem tego etapu są kończące się prace nad ostateczną wersją dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków, natomiast spotkania szkoleniowe mają być realizowane od połowy sierpnia do końca października br.,
·         w poszczególnych województwach zostaną wyznaczeni koordynatorzy organizacyjni ze strony Ministerstwa Środowiska oraz koordynatorzy merytoryczni, wytypowani przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
·         ogłoszenie o rozpoczęciu naboru zostanie opublikowane na stronie internetowej Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronach internetowych wszystkich 16 wojewódzkich funduszy, natomiast informacje szczegółowe będą zamieszczane na stronach internetowych wojewódzkich funduszy.

Na koniec muszę jeszcze dodać, że nie chciałbym, by było to odbierane jako nakłanianie do pośpiechu. To drogi program. Musi być zrobiony dobrze. Dobrze, zwykle oznacza, że trzeba się nad nim dobrze zastanowić i – to na ogół jest równie ważne, jak dopracowanie założeń – zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Piszę to dlatego, że liczę po prostu na uczciwe postawienie sprawy i zamiast mydlenia oczu kolejnymi obietnicami bliskich dat, powiedzenie wprost: na sierpień się nie da, bo do zrobienia jest to, to i jeszcze to.

Będzie w styczniu. Albo nie będzie w ogóle, bo dziś jest tak, że zapowiedź sporych dotacji, blokuje naturalny cykl prowadzenia tych remontów. Ludzie liczą bowiem, że dostaną wsparcie, więc jeżeli planowali wkładać pieniądze w dom, to wolą zaczekać. Rozsądnie zresztą. Na ich miejscu zrobiłbym dokładnie to samo.

Wypada jeszcze wspomnieć, że odpowiedzi zaciekawiły mnie na tyle, że musiałem zadać kolejne pytanie. Takie:

„Szanowny Panie Rzeczniku,

Jest w tych odpowiedziach pewna, być może pozorna, sprzeczność, która wzbudziła moje zainteresowanie.
Jak to możliwe, że jednocześnie trwają prace nad „ostateczną wersją dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosków” i „zakończono pierwszy etap Programu, który miał na celu przygotowanie kampanii edukacyjno-szkoleniowej, prowadzonej na szczeblu lokalnym w zakresie obsługi wniosków o dofinansowanie.” Wydaje mi się, że trudno przygotować  kampanię edukacyjno-szkoleniową z obsługi wniosków, których jeszcze nie ma.
Mógłbym prosić o wyjaśnienie, jak Państwo to zrobiliście?
Pozdrawiam serdecznie,
Tomasz Borejza”
Fot. Biała Nyska. Smogowa Mapa Polski.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.