Udostępnij

Rządowy plan na odejście od węgla to… dotacje do kotłów węglowych

05.02.2021

Rząd ogłosił właśnie plan odejścia od węgla w ogrzewaniu domów. Według przyjętej w tym tygodniu polityki energetycznej państwa nastąpi ono najpierw w miastach, w 2030 roku, a dziesięć lat później na obszarach wiejskich. Rządowy plan ma prowadzić do celu przez … dotacje do kotłów węglowych.

Od uruchomienia programu Czyste Powietrze w 2018 r. na kotły węglowe przeznaczono już kilkadziesiąt milionów złotych z publicznej kasy. W tym roku kolejne dziesiątki milionów pójdą na sfinansowanie tysięcy nowych urządzeń spalających węgiel w polskich domach.

Ciężko zrozumieć jaka logika przyświeca rządowi, który z jednej strony ogłasza koniec węgla w ogrzewnictwie, a z drugiej dotuje węglowe technologie.

W 2030 przyszły minister klimatu będzie miał nie lada wyzwanie, żeby przekonać ludzi do porzucenia węglowych palenisk – palenisk które uzyskały wsparcie z Czystego Powietrza. Urządzenia te, których technologiczne życie przekracza nawet 15 lat będą jeszcze w pełni sprawne, a więc motywacja do ich wymiany będzie niewielka. Możliwy jest też inny scenariusz, w którym ze względu na brak odpowiedniej jakości węgla do nowych kotłów (a tego w Polsce brakuje) i rosnące ceny, ludzie sami zaczną szukać alternatywnych źródeł ogrzewania mieszkań.

Niezależnie od tego czy rezygnacja z węgla nastąpi na skutek ograniczeń w dostępie do paliwa czy będzie wymuszona regulacjami, dorzucanie publicznej kasy do węglowych kotłów nie jest dobrym pomysłem na realizację, jednego z największych w Europie, programów modernizacji energetycznej budynków.

Może jednak źle odczytuję zamiary rządu i ten wkrótce ogłosi korektę programu Czyste Powietrze i zrezygnuje z dotowania węgla. Tak przynajmniej rządowe Czyste Powietrze byłoby spójne z rządową polityką energetyczną państwa do 2040 roku.

I o taką konsekwencję będziemy apelować do Ministra Klimatu.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.