Udostępnij

Rządowy program walki ze smogiem bez europejskich pieniędzy

01.07.2019

Komisja Europejska nie wydała decyzji o przedłużeniu pomocy dla Polski w programie „Czyste Powietrze”. Informacje te skomentowało już Ministerstwo Środowiska.

To przez niewydolność systemu, na którego wady wskazała Bruksela w pierwszym liście wysłanym do naszych władz. Zauważył je Marc Lemaitre, dyrektor generalny KE ds. polityki regionalnej i miejskiej. W piśmie dostarczonym do Banku Światowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ministerstw odpowiadających za realizację programu zauważył, że Polska powinna zmienić sposób przyznawania środków pomocowych. Według europejskich urzędników przyjmowaniem wniosków dotacyjnych powinny zajmować się między innymi gminy i banki.  Do tej pory jest za to odpowiedzialny jedynie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, co spowalnia proces wydawania decyzji o przyznaniu pieniędzy.

Wcześniej na mizerne efekty działania „Czystego Powietrza” wskazywał Polski Alarm Smogowy. W styczniu jego działacze wystosowali list do premiera, na który do dziś nie dostali odpowiedzi. Zauważali w nim, że program musi być masowy i dotyczyć około 400 tysięcy gospodarstw domowych rocznie. To zresztą zgodne z jego założeniami, w myśl których przez 10 lat powinny być wymienione ponad 4 miliony nieekologicznych pieców. Z kolei według danych Ministerstwa Środowiska w ciągu dziewięciu miesięcy działania „Czystego Powietrza” wydano jedynie 21 tysięcy decyzji o przyznaniu środków. Około 40 tysięcy wniosków czekało na rozpatrzenie. Kwota, na którą miał opiewać program „Czyste Powietrze” to w sumie 35 miliardów euro. Oszacowała to „Gazeta Wyborcza”, która poinformowała o sprawie dziś rano.

– Nasze przewidywania sprawdziły się – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który ponowił apel do premiera – zaniechania Ministerstwa Środowiska doprowadziły do sytuacji, w której finansowanie sztandarowego programu rządowego „Czyste Powietrze” może zostać zaprzepaszczone. Mówimy tutaj o miliardach złotych rocznie przeznaczonych na pomoc dla obywateli zamierzających wymienić kopciuchy i ocieplić swoje domy. To nie tylko poprawa jakości powietrza, ale również zaoszczędzone pieniądze na kosztach ogrzewania i zmniejszenie ubóstwa energetycznego w tysiącach polskich domów. Dochodzi jeszcze aspekt zdrowotny. Pamiętajmy, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce około 45 000 osób. – dodaje Guła.

Komisja przedstawiła polskiej stronie ultimatum mówiące, że środki na program będą płynąć – ale tylko, jeśli rząd zreformuje program. Dawała przy tym Polsce czas na działanie do 21 czerwca. W oświadczeniu z 19 czerwca Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zmiany. Pochwaliło się też deklaracjami około 500 gmin, które miały wspomóc NFOŚ w przyjmowaniu wniosków. Nie podało jednak żadnych konkretów dotyczących zaangażowania samorządów. Urzędnicy zapowiedzieli też spotkanie z oficjelami z Brukseli, którego jednak nie zwołali. Dlatego nie dojdzie do spotkania wielostronnego Komitetu Sterującego, który miał omówić korekty działania programu, a Unia nie zaoferowała przedłużenia pomocy z programu finansującego dotąd „Czyste powietrze”.

Oświadczenie dotyczące dzisiejszych doniesień wydało już Ministerstwo Środowiska. Resort dementuje informacje o tym, że Polska straciła szansę na europejskie pieniądze. Jego przedstawiciele twierdzą, że cały czas są w kontakcie z z Komisją i Bankiem Światowym, a środki na finansowanie „Czystego Powietrza” mogą znaleźć się w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Jego nowa perspektywa ruszy jednak dopiero za dwa lata, a negocjacje jeszcze się nie rozpoczęły. Ministerstwo kolejny raz zapowiada też zaangażowanie samorządów w proces rozpatrywania wniosków. „Pilotaż z udziałem gmin rozpoczynamy już w lipcu, a dzięki temu działaniu otworzymy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów.” – czytamy w komunikacie na stronie resortu. Urzędnicy nie odnoszą się jednak do europejskiej inicjatywy „Catching up Regions”, a to właśnie ona była dotychczasowym źródłem pieniędzy dla „Czystego Powietrza”.

O to, co dalej z programem „Czyste Powietrze”, zapytaliśmy biuro prasowe MŚ. Jakimi środkami, mimo utraty unijnego wsparcia, dysponuje rząd? Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pytania. Ministerstwo powtórzyło jedynie treść omówionego wyżej oświadczenia, dostępnego już wcześniej na stronie internetowej resortu.

Dzień po pojawieniu się informacji na temat finansowania „Czystego Powietrza” do sprawy odniosło się biuro prasowe Komisji Europejskiej:

„Słowem wyjaśnienia: Komisja nie zdecydowała o zaprzestaniu współpracy z Polską i zapewniania jej technicznego wsparcia w sprawie programu Czyste Powietrze. Komisja sfinansowała raport Banku Światowego, zawierający rekomendacje dla Polski dotyczących finansowania wymiany kotłów węglowych i modernizacji termicznej domów jednoroczinnych. Departament polityki regionalnej działający w ramach Komisji jest wciąż w kontakcie z polskimi władzami i dyskutuje na temat tych propozycji, których nie wzięły one na razie pod uwagę. Pozostajemy w kontakcie z Polską, jednak rozpatrzenie przez nią rekomendacji [Banku Światowego – przyp. aut.] jest konieczne, by kontynuować dobrą współpracę w programie Czyste Powietrze.” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.