Udostępnij

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. programu Czyste Powietrze

16.12.2024

Nie milkną echa w związku z zawieszeniem naboru wniosków w popularnym programie dotacyjnym Czyste Powietrze. Po tym, jak do sprawy włączyło się ponad tysiąc samorządowców i kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, interweniuje także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W poniedziałek 16 grudnia Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało o interwencji ws. programu dotacyjnego Czyste Powietrze. Pracownicy działający w imieniu rzecznika zwrócili się z prośbą o wyjaśnienia do operatora programu – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

To pokłosie pism, które trafiają do RPO po nagłym zatrzymaniu programu 28 listopada 2024 roku. Przypomnijmy: o wstrzymaniu naboru poinformowało szefostwo NFOŚiGW w trakcie zwołanej konferencji prasowej. Stało się to bez uprzedzenia i spowodowało chaos w setkach gmin w całym kraju. Decyzją byli zaskoczeni politycy koalicji rządzącej, a przeciwko zawieszeniu programu protestuje już ponad tysiąc samorządów. W ubiegłym tygodniu dołączyło do nich trzydzieści organizacji pozarządowych.

Wcześniej wiceminister środowiska Krzysztof Bolesta odpowiedzialny za działkę „Czystego Powietrza” nazywał program „cywilizacyjnym”. Według deklaracji Funduszu program ma wrócić 1 kwietnia 2024 roku.

– Do RPO wpływają skargi na decyzje NFOŚiGW o czasowym wstrzymaniu naboru. Zainteresowani są nią zaskoczeni, bo stawia ich ona w sytuacji, w której zrealizowali inwestycje kwalifikujące się do dofinansowania, a teraz zostali pozbawieni  możliwości uruchomienia procedury uzyskania wsparcia finansowego z Programu – co najmniej na kilka tygodni, jeśli nie miesięcy – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Polski Alarm Smogowy: „to bardzo ważne pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich”

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w biurze RPO – Piotr Mierzejewski, wystąpił w tej sprawie do dyrektora Departamentu Czystego Powietrza NFOŚiGW Emila Świerczyńskiego. – Zwraca się o przedstawienie powodów tak nagłego wstrzymania naboru wniosków. Pyta także, z jakich względów nie było możliwe wprowadzenie modyfikacji w Programie, będących wynikiem trwającego, jak wynika z podawanych przez Fundusz informacji, od kilku miesięcy przeglądu Programu – bez czasowego wstrzymania naboru wniosków – wyjaśniają powód interwencji urzędnicy z biura rzecznika.

– W ogóle nie dziwi mnie interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich – komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) zapytany przez SmogLab. – Wstrzymanie ciągłego naboru wniosków bez ostrzeżenia i okresu przygotowawczego uznajemy za rzecz niedopuszczalną i nieodpowiedzialną, dlatego zaapelowaliśmy do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze odwieszenie naboru wniosków do programu Czyste Powietrze – mówi Siergiej.

Przypomina, że podobne apele wystosowali przedstawiciele organizacji zrzeszających ponad tysiąc gmin oraz 30 organizacji pozarządowych. – RPO zadał bardzo ważne pytanie: z jakich względów nie było możliwe wprowadzenie modyfikacji w Programie bez czasowego wstrzymania naboru wniosków? Wiemy że sporo zmian można było wprowadzić w ciągu dosłownie kilku dni, na przykład poprzez zmiany w regulaminie programu czy samym wniosku. Dlaczego więc zarząd NFOŚiGW podjął taką szkodliwą społecznie decyzję? To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi – zauważa przedstawiciel PAS.

Kiedy wróci program Czyste Powietrze?

NFOŚiGW zawiesił Czyste Powietrze wskazując na konieczność przeprowadzenia reformy programu. Wśród planowanych działań urzędnicy wymieniają m.in. wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń, odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu czy obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy. Mają pojawić się także limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów, czy wymóg posiadania domu co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości.

Wszystkie środowiska działające w obszarze czystego powietrza są zgodne, co do konieczności uszczelniania i modyfikacji programu. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a najpoważniejszym zarzutem jest całkowite zawieszenie programu zamiast jego naprawy w trakcie trwania naborów, lub w trakcie zapowiedzianej, lecz krótszej przerwy. Program ma bowiem wrócić dopiero wiosną, a dokładniej od 1 kwietnia 2025 roku.

Według szacunków SmogLabu oznacza to, że w przyszłym roku nie zniknie między 70 tys. a 100 tys. urządzeń grzewczych, które zostałyby wymienione, gdyby nie zawieszenie dotacji.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.