Udostępnij

Samochód elektryczny w cenie 20 tys. euro? Taką obietnicę składa Volkswagen

08.04.2019

Volkswagen wprowadzi na rynek europejski samochód elektryczny w cenie 20 tysięcy euro. Pojazd ma być sprzedawany pod marką SEAT.

„Planowana cena początkowa poniżej 20 000 euro oznacza, że ​​byłby to najtańszy samochód elektryczny na rynku – taki, na który stać wielu zwykłych nabywców samochodów” – powiedział Luca de Meo, dyrektor generalny SEAT-a, w rozmowie z Financial Times.

Tym samym producent modeli popularnych w Polsce (takich jak Passat i Golf) zaoferowałby pojazd znacznie tańszy od chociażby Nisssana Leaf (kosztującego dziś blisko 30 tys. euro) – co zwiększa szansę na obniżkę cen elektryków w przyszłości. Niewykluczone, że inni producenci, np. Fiat, również dołączą do wyścigu cenowego.

Kilka tygodni temu Volkswagen zapowiedział, że w ciągu najbliższej dekady chce zbudować 22 miliony samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). Do 2025 roku chce natomiast dodać do swojej oferty 50 nowych modeli elektryków – poinformowała stacja CNBC.

Polską odpowiedzią na ofertę VW mógłby być samochód elektryczny przygotowywany przez spółkę ElectroMobility Poland, który według zapowiedzi strony rządowej miał kosztować 70 tys. złotych.

Jak poinformował portal WysokieNapiecie, należąca do polskich koncernów energetycznych spółka rezygnuje jednak z przygotowywania małego samochodu miejskiego (który mógłby zmieścić się w zapowiadanym limicie cenowym) na rzecz segmentu wyższego i tym samym droższego. Masowa produkcja „polskiego elektryka” ma ruszyć za 40 miesięcy.

 

Źródła: electrec.co, ft.com, CNBC, WysokieNapiecie

Zdjęcie: Shutterstock/Grzegorz Czapski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.