Udostępnij

COP24: Samorządowcy apelują o większe wsparcie dla energetyki obywatelskiej

13.12.2018

W piątek 7 grudnia, przy okazji COP24 w Katowicach, odbyło się spotkanie samorządowców zrzeszonych w ruchu Więcej Niż Energia. Przygotowali oni apel dotyczący zwiększenia nakładów na rozwój energetyki obywatelskiej – skierowany do rządu i Komisji Europejskiej. W spotkaniu wziął udział także Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na kluczowy moment, w jakim obecnie się znajdujemy. Przed końcem roku każdy z krajów UE musi przedstawić dokument NEPC (Krajowy Plan dla Energii i Klimatu), w którym wyznaczy cele związane z energetyką państwa, a także zapewnieniem ich zgodności z celami wspólnotowymi.
Równocześnie trwają konsultacje dotyczące Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040, a na poziomie unijnym dyskutuje się np. nad zwiększeniem wydatków na ochronę klimatu w budżecie UE.
Poza zwiększeniem wydatków na rozwój energetyki obywatelskiej i zapewnieniem spójności inwestycji z celami klimatycznym, samorządowcy zaapelowali o bardziej demokratyczny model podejmowania decyzji, już na etapie negocjowania umowy partnerstwa i programów operacyjnych, a także zwiększenie dostępności funduszy na bezemisyjną energetykę.
Wspólny apel ma zostać przekazany rządowi i Komisji Europejskiej w połowie grudnia.
 

 
„Aby uniknąć katastrofy klimatycznej, pilnie potrzebujemy niskoemisyjnej transformacji całej gospodarki – globalnej, europejskiej i polskiej. W nowym rozdaniu środków unijnych musimy nie tylko priorytetowo uwzględnić inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, czy niskoemisyjny transport publiczny, ale zmienić też sposób wydatkowania tych funduszy” – mówi Joanna Furmaga, prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów różnych szczebli – od radnych miast, gmin i powiatów, przez burmistrzów i prezydentów miast, po przedstawicieli urzędów marszałkowskich województw.
Gościem specjalnym spotkania był Rzecznik Praw Obywatelskich RP, Adam Bodnar. W wystąpieniu mówił m.in. o tym, że dla upowszechniania energetyki obywatelskiej konieczne jest wspieranie i upowszechnianie oddolnych ruchów społecznych.
Wspominał on ponadto o zmianach w podejściu do tej kwestii w innych państwach UE – m.in. na Węgrzech, gdzie powołano stanowisko Rzecznika ds. przyszłych pokoleń, będącego zastępcą RPO i odpowiadającego za przestrzeganie i rozwój solidaryzmu społecznego.
 

 
Źródło: Polska Zielona Sieć
Zdjęcie: Flickr/Polska Zielona Sieć

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.