Udostępnij

Samotna czeska sosna Europejskim Drzewem Roku. Opiera się zmianom klimatu i działalności człowieka

19.03.2020

Rozstrzygnięto konkurs na Europejskie Drzewo Roku. W corocznym plebiscycie wygrała czeska sosna. W teorii już dawno powinna znaleźć się pod wodą, jednak dzielnie znosi sąsiedztwo ogromnej tamy.

Drzewo jest jedną z niewielu pozostałości po wsi Chudobin, która zniknęła pod powierzchnią sztucznego jeziora. Powstało ono po budowie zapory Vir, trzeciej co do wielkości w Czechach, ukończonej w 1957 roku. Doceniona roślina znajduje się na wzniesieniu pod koniec wąskiego cypla otoczonego zbiornikiem. Sosna ma dla mieszkańców szczególne znaczenie. Od lat krążą wokół niej legendy. Według jednej z nich u jej stóp nocami przesiaduje diabeł grający na skrzypcach. Organizatorzy nie kryją jednak, że historia może być naciągana, a tubylcy słyszą raczej silny wiatr hulający po przykrytej przez wodę dolinie. Drzewo rośnie, mimo że cypel jest regularnie podmywany. Zdaniem stowarzyszenia odpowiedzialnego za konkurs to „imponujące świadectwo jej wysokiej odporności na zmiany klimatu i wpływ człowieka.”

 class=
Zapora Vir. Źródło: Shutterstock / dc9


„Strażnik zalanej wioski” zebrał w konkursie „Tree of the year” ponad 47 tys. głosów. Na podium znalazła się też topola z rosyjskiego stepu i rozłożysty, chorwackim miłorząb Adam. Polska do konkursu wytypowała drzewo czarnego bzu z jednego z rzeszowskich osiedli. 200-letni okaz znalazł się ostatecznie na 12 miejscu plebiscytu, zbierając 11 tys. głosów.

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest od 2011 roku. Organiatorzy chcą zwrócić uwagę na wkład drzew w dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe kontynentu. „Decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności” – pisze odpowiedzialne za plebiscyt Environmental Partnership Association.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe organizatora

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.