Sąsiad pali śmieci lub łamie uchwałę antysmogową? W Małopolsce zgłosisz to przez internet

7340
0
Podziel się:

Sąsiad pali śmieciami? Z jego komina wydostaje się podejrzany dym? Zgłoś to przez internet. Zachęcają do tego władze województwa małopolskiego. Urząd Marszałkowski uruchomił formularz Ekointerwencji. 

To spore ułatwienie przede wszystkim dla mieszkańców mniejszych gmin. W większych miejscowościach, w tym w Krakowie, z takimi skargami można zgłosić się do straży miejskiej. Nie wszyscy małopolanie mają jednak taki komfort. Zaletą formularza dostępnego pod adresem powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja jest wygoda. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli wskazać zanieczyszczającego sąsiada. Resztą zajmą się urzędnicy, którzy przekażą informację odpowiednim służbom. Te będą weryfikować otrzymane informacje.

– Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu informowanie o zagrożeniach dla środowiska będzie dużo łatwiejsze. Uruchomienie formularza ułatwi także pracę organów kontrolnych, których działania będą bardziej skuteczne. – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Formularz będzie pomocny w trzech sytuacjach – kiedy wiemy o przypadku sprzedawania paliwa grzewczego złej jakości, spalania śmieci lub ogrzewania niezgodnego z ustaleniami uchwały antysmogowej. Do zgłoszenia można dołączyć zdjęcia i opis sytuacji, która nas zaniepokoiła.

Formularz ruszył w ramach projektu EkoMałopolska. Ma on zmobilizować samorządy i mieszkańców do walki o czyste powietrze, a niedługo w związku z nim mamy poznać ranking najbardziej ekologicznych gmin w województwie.

Źródło zdjęcia: Shutterstock Autor: Normunds Kaprano

Podziel się: