Udostępnij

Ścieki zatruwają rzeki na południu Polski. Aktywiści domagają się reakcji władz

10.05.2020

„Z całej Polski, zwłaszcza z południa, docierają informacje o zatrutych rzekach i potokach (Dunajec, Mszanka, Biały Dunajec, Kamienica Łącka, Słopniczanka, Biała Tarnowska)” – czytamy w petycji do rządu, w której aktywiści domagają się ochrony polskich rzek.

Petycja powstała po serii zanieczyszczeń rzek na południu Polski. Jak podkreślają autorzy apelu, w wielu z miejsc, gdzie na przełomie maja i kwietnia pojawiły się wycieki do wód, były prowadzone wcześniej kontrole służb. „W kraju panuje susza, tymczasem dodatkowo zatruwa się wody!” – pisze Paweł Augustynek-Halny z Koalicji Ratujmy Rzeki, autor petycji.

W piśmie do premiera, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich, resortów środowiska, żeglugi i gospodarki wodnej, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji aktywiści domagają się lepszej ochrony rzek i skutecznego kontrolowania zakładów, które mogą je zanieczyszczać.

https://www.facebook.com/StopPrzegradzaniuRzek/photos/a.632091500140345/3542501649099301/?type=3&theater

„Wzywamy wszystkie organy państwowe, które w zeszłym roku interweniowały w sprawie awarii oczyszczalni „Czajka” w Warszawie, by w całej Polsce podjęły natychmiastowe i skuteczne działania celem ukrócenia przypadków zatruć i wadliwie działających oczyszczalni ścieków, zarówno tych gminnych, jak i przyzakładowych” – czytamy w apelu.

Petycję można podpisać TUTAJ. W ciągu pierwszego tygodnia od opublikowania pisma podpisało je prawie 2 tys. osób.

Zdjęcie: Haidamac/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.