Udostępnij

Sejm za utworzeniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. „W końcu ‘kopciuchy’ przestaną być anonimowe”

21.09.2020

W czwartek sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wśród zmian znalazło się m.in. utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która służyć ma skatalogowaniu źródeł ciepła w Polsce. „To będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu 'kopciuchy’ przestaną być anonimowe”mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, którego aktywiści od dawna zabiegali o zmiany.

Nowelizacja zakłada utworzenie centralnej bazy danych, w ramach której skatalogowane zostaną źródła ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wraz z informacjami na temat programów społecznych, z których skorzystano. Ewidencja obejmie zarówno urządzenia w budynkach prywatnych, jak i należących do przedsiębiorstw.

Utworzenie CEEB zakłada, że właściciele określonych źródeł ciepła do końca przyszłego roku złożą na ich temat stosowne deklaracje. Następnie zostaną one zweryfikowane w ramach ogólnopolskiej inwentaryzacji.

O tym, czy rozwiązanie to jest potrzebne oraz w jaki sposób może ono pomóc w walce z problemem zanieczyszczeń powietrza, rozmawiamy z Andrzejem Gułą, liderem Polskiego Alarmu Smogowego.

Czy potrzebna nam centralna ewidencja źródeł ciepła?

A.G.: Ta ustawa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z niską emisją, czyli głównym źródłem smogu w Polsce. Jest to rozwiązanie przełomowe, o które Polski Alarm Smogowy walczył od bardzo dawna. Zabiegały o to także samorządy województw, kilkukrotnie był ponawiany apel konwentu marszałków, żeby takim rozwiązaniem się zająć. Na potrzebę inwentaryzacji wskazywała także w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli. Wydaje się więc, że w tej sprawie panował duży konsensus, co widać było podczas prac w ramach wspólnej komisji rządu i samorządów.
To rozwiązanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli sprawniej działać na poziomie lokalnym. Do tej pory to na samorządach spoczywał obowiązek inwentaryzacji źródeł ciepła, co wynikało przeważnie z zapisów wojewódzkich programów ochrony powietrza.

Problem w tym, że samorządy nie do końca wiedziały, jak z takim wyzwaniem sobie poradzić: inwentaryzację zlecano prywatnym podmiotom, wydawano na to w Polsce miliony złotych, a praktyce często inwentaryzacje były niepełne, ponieważ ankieterzy nie byli wpuszczani do domów. Informacje były także zbierane według różnych wzorów, więc niemożliwym byłoby dziś zebranie tych danych we wspólnej bazie. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu „kopciuchy” przestaną być anonimowe.

W jaki sposób baza pomoże walczyć z problemem zanieczyszczeń powietrza?

A.G.: Bez tego rodzaju inwentaryzacji działania na rzecz poprawy jakości powietrza były prowadzone poniekąd w ciemno. Wymianę źródeł ciepła dotowano w ramach różnego rodzaju programów, po czym nie wiadomo było, czy ta osoba w praktyce nie powróciła do starego sposobu ogrzewania. I czy ponownie nie powoduje uciążliwości środowiskowych. Dochodziły do nas sygnały, że takie przypadki się zdarzają.

Dlatego nie wyobrażam sobie prowadzenia tak dużego programu modernizacji budynków, jakim jest „Czyste Powietrze”, wsparty kwotą 100 miliardów złotych ze środków unijnych, bez kontroli nad źródłami ciepła. Poza tym w Polsce mamy miliony anonimowych „kopciuchów”, przestarzałych urządzeń, które teraz będą mogły zarejestrowane w bazie i skontrolowane.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.