Udostępnij

Senat poparł kary dla aktywistów… przez pomyłkę. „Efekt mrożący”

29.03.2021

Senat poparł przepisy utrudniające działanie organizacji ekologicznych. Chodzi o nowelizację ustawy regulującej postępowania administracyjne dotyczące środowiska. Według poprawki do noweli, aktywiści byliby obciążani kosztami za „nadużycia” w procesie składania uwag. Zapis poparli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Członkowie tego pierwszego ugrupowania wyjaśniają: popełniliśmy błąd.

Według poprawki zgłoszonej przez senatora PiS Tadeusza Kopcia organizacje musiałyby liczyć się z dużymi kosztami udziału w postępowaniach. Przewiduje ona możliwość nakładania grzywien w przypadku „nadużycia prawa procesowego”. Decydować ma o nich organ prowadzący postępowanie. W najlepszym przypadku organizacja będzie musiała zapłacić 1000 złotych. W najgorszym – pokryć koszt całego postępowania administracyjnego i zrekompensować straty wnioskodawców związane z przedłużającym się procesem. Takie ryzyko będzie zachodzić „w przypadku nieuwzględnienia w istotnym zakresie stanowiska organizacji społecznej w postępowaniu”.

Senat zdecydował o „efekcie mrożącym”

Jak może to wyglądać w praktyce? Przedsiębiorca planujący postawienie zanieczyszczającego powietrze zakładu musi zwrócić się o decyzję środowiskową. Prowadząca postępowanie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mogłaby w tej sytuacji przyjąć uwagi do wniosku od organizacji społecznej. Jeśli żadna z nich nie zostałaby uwzględniona, inwestor mógłby wystąpić o obciążenie aktywistów karami.

Czytaj również: PE chce surowszych norm jakości powietrza. Takich, które naprawdę są bezpieczne dla zdrowia

– Można sobie wyobrazić, że na organizację zostaną nałożone opłaty, które doprowadzą ją do upadku – komentuje dr Marta Majka Wiśniewska z Fundacji Greenmind. – Zagrożeniem jest też to, że poprawka nie określa jasno, w jakich sytuacjach organizacje będą musiały liczyć się z grzywnami. To daje efekt mrożący. Nad włączeniem się w postępowanie trzeba się będzie zawsze mocno zastanowić.

Według senatora Kopcia nowe prawo usprawni prowadzenie postępowań. Ma ono przeciwdziałać „uporczywemu nadużywaniu uprawnień w postępowaniu administracyjnym przez organizacje ekologiczne, w szczególności przez nieefektywny, niekonstruktywny lub nieuzasadniony przesłankami merytorycznymi udział (…)” – czytamy w uzasadnieniu do poprawki.

„To głosowanie było pomyłką”

Za przyjęciem propozycji senatora PiS głosowali wszyscy członkowie Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Przeciw było 42 z 48 polityków Zjednoczonej Prawicy. Co ciekawe, przedstawiciele KO, PSL i Lewicy wcześniej zagłosowali przeciwko podobnej propozycji dotyczącej postępowań środowiskowych (poprawka senatora Kopcia dotyczyła postępowań administracyjnych).

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej przyznali, że niefortunną poprawkę poparli omyłkowo. W oficjalnym oświadczeniu tłumaczą to pośpiechem. Twierdzą, że pierwotnie głosowania miały być rozciągnięte na kolejny dzień. KO obiecuje naprawić swój błąd w Sejmie, gdzie opozycyjny klub „będzie naturalnie przeciwny takiemu zapisowi”.

– To głosowanie było pomyłką, bardzo za nie przepraszamy. Na tym samym posiedzeniu odrzuciliśmy bardzo podobnie brzmiącą poprawkę i to było działanie intencjonalne. Staramy się ustalić, jak w ogóle do tego doszło, pracowaliśmy w wielkim pośpiechu – mówiła „Gazecie Wyborczej” Jadwiga Rotnicka z Koalicji Obywatelskiej.

Narracja o „ekoterrorystach”

Naprawienie błędu Senatu zapowiadają również politycy wchodzącej w skład ugrupowania Partii Zieloni. Sprawę skomentowała również posłanka Lewicy, Daria Gosek-Popiołek. „Strona społeczna powinna być wzmacniana, a nie straszona grzywnami za >>nadużycie prawa procesowego<<” – czytamy we wpisie polityczki na Facebooku.

Poprawka na razie trafiła pod głosowanie sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Ta zarekomendowała niższej izbie parlamentu jej odrzucenie.

Źródło zdjęcia: Verconer / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.