Udostępnij

Senat poparł kary dla aktywistów… przez pomyłkę. „Efekt mrożący”

29.03.2021

Senat poparł przepisy utrudniające działanie organizacji ekologicznych. Chodzi o nowelizację ustawy regulującej postępowania administracyjne dotyczące środowiska. Według poprawki do noweli, aktywiści byliby obciążani kosztami za „nadużycia” w procesie składania uwag. Zapis poparli przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Członkowie tego pierwszego ugrupowania wyjaśniają: popełniliśmy błąd.

Według poprawki zgłoszonej przez senatora PiS Tadeusza Kopcia organizacje musiałyby liczyć się z dużymi kosztami udziału w postępowaniach. Przewiduje ona możliwość nakładania grzywien w przypadku „nadużycia prawa procesowego”. Decydować ma o nich organ prowadzący postępowanie. W najlepszym przypadku organizacja będzie musiała zapłacić 1000 złotych. W najgorszym – pokryć koszt całego postępowania administracyjnego i zrekompensować straty wnioskodawców związane z przedłużającym się procesem. Takie ryzyko będzie zachodzić „w przypadku nieuwzględnienia w istotnym zakresie stanowiska organizacji społecznej w postępowaniu”.

Senat zdecydował o „efekcie mrożącym”

Jak może to wyglądać w praktyce? Przedsiębiorca planujący postawienie zanieczyszczającego powietrze zakładu musi zwrócić się o decyzję środowiskową. Prowadząca postępowanie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska mogłaby w tej sytuacji przyjąć uwagi do wniosku od organizacji społecznej. Jeśli żadna z nich nie zostałaby uwzględniona, inwestor mógłby wystąpić o obciążenie aktywistów karami.

Czytaj również: PE chce surowszych norm jakości powietrza. Takich, które naprawdę są bezpieczne dla zdrowia

– Można sobie wyobrazić, że na organizację zostaną nałożone opłaty, które doprowadzą ją do upadku – komentuje dr Marta Majka Wiśniewska z Fundacji Greenmind. – Zagrożeniem jest też to, że poprawka nie określa jasno, w jakich sytuacjach organizacje będą musiały liczyć się z grzywnami. To daje efekt mrożący. Nad włączeniem się w postępowanie trzeba się będzie zawsze mocno zastanowić.

Według senatora Kopcia nowe prawo usprawni prowadzenie postępowań. Ma ono przeciwdziałać „uporczywemu nadużywaniu uprawnień w postępowaniu administracyjnym przez organizacje ekologiczne, w szczególności przez nieefektywny, niekonstruktywny lub nieuzasadniony przesłankami merytorycznymi udział (…)” – czytamy w uzasadnieniu do poprawki.

„To głosowanie było pomyłką”

Za przyjęciem propozycji senatora PiS głosowali wszyscy członkowie Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Przeciw było 42 z 48 polityków Zjednoczonej Prawicy. Co ciekawe, przedstawiciele KO, PSL i Lewicy wcześniej zagłosowali przeciwko podobnej propozycji dotyczącej postępowań środowiskowych (poprawka senatora Kopcia dotyczyła postępowań administracyjnych).

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej przyznali, że niefortunną poprawkę poparli omyłkowo. W oficjalnym oświadczeniu tłumaczą to pośpiechem. Twierdzą, że pierwotnie głosowania miały być rozciągnięte na kolejny dzień. KO obiecuje naprawić swój błąd w Sejmie, gdzie opozycyjny klub „będzie naturalnie przeciwny takiemu zapisowi”.

– To głosowanie było pomyłką, bardzo za nie przepraszamy. Na tym samym posiedzeniu odrzuciliśmy bardzo podobnie brzmiącą poprawkę i to było działanie intencjonalne. Staramy się ustalić, jak w ogóle do tego doszło, pracowaliśmy w wielkim pośpiechu – mówiła „Gazecie Wyborczej” Jadwiga Rotnicka z Koalicji Obywatelskiej.

Narracja o „ekoterrorystach”

Naprawienie błędu Senatu zapowiadają również politycy wchodzącej w skład ugrupowania Partii Zieloni. Sprawę skomentowała również posłanka Lewicy, Daria Gosek-Popiołek. „Strona społeczna powinna być wzmacniana, a nie straszona grzywnami za >>nadużycie prawa procesowego<<” – czytamy we wpisie polityczki na Facebooku.

Poprawka na razie trafiła pod głosowanie sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Ta zarekomendowała niższej izbie parlamentu jej odrzucenie.

Źródło zdjęcia: Verconer / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.