Udostępnij

Senat nie zgadza się na spalanie lasów w elektrowniach. Nowela wraca do Sejmu

14.08.2020

Senat odrzucił projekt nowelizacji ustawy o OZE, która zakłada wprowadzenie definicji „drewna energetycznego” i jego zwiększoną sprzedaż na cele energetyczne. Teraz nowela wraca do Sejmu. Tymczasem rada doradcza rządu holenderskiego wydała dokument, w którym wyklucza biomasę (czyli właśnie m.in. drewno) z grupy zrównoważonych źródeł energii.

Przypomnijmy: biomasa to ulegająca biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego. Uzyskuje się ją z rolnictwa, leśnictwa i związanych z nimi działów przemysłu. Są to m.in. drewno słabej jakości, odchody zwierząt, słoma, oleje i tłuszcze roślinne oraz zwierzęce.

Unijne prawo uznaje biomasę za odnawialne źródło energii. Około 60 proc. OZE to właśnie spalone w elektrowniach drewno i odpady rolnicze. W marcu tego roku grupa osób i organizacji z Estonii, Francji, Irlandii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych pozwała UE za włączenie biomasy leśnej (czyli właśnie drewna) do dyrektywy OZE.

„Traktowanie biomasy jako neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla jest sprzeczne z badaniami naukowymi. Doświadczenia pokazują, że spalanie drewna do celów energetycznych zwykle powoduje emisję CO2 nawet 1,5 razy większą niż węgiel i 3 razy większą niż gaz ziemny – wskazywali skarżący.

Debata o wykorzystaniu drewna do celów energetycznych przybrała na sile również w Polsce – za sprawą nowelizacji ustawy o OZE.

Ta ma pozwolić na zwiększoną sprzedaż ściętych drzew i resztek po wycinkach na cele energetyczne. Pomogłoby to Lasom Państwowym, które przez epidemię koronawirusa nie sprzedają tyle drewna, ile zazwyczaj, a ścięte drzewa zalegają w lasach. [Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ]

„Klasyfikowanie biomasy leśnej jako OZE to nieporozumienie. Tak, można zasadzić nowe drzewa. Tak, mogą one przechwycić uwolniony wcześniej dwutlenek węgla. Ale nie powstrzymamy w ten sposób globalnego ocieplenia. To jedynie przeksięgowanie emisji CO2, a nie jej redukcja” – komentowali naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Projekt nowelizacji został już przegłosowany przez Sejm, zyskał również poparcie senackiej Komisja Środowiska. Ta jednak wprowadziła dwie zmiany. Po pierwsze, skróciła czas obowiązywania nowych przepisów – z 31 grudnia 2021 na koniec marca 2021. Po drugie: nowela nie może obejmować terenów chronionych, w tym m.in. obszarów Natura 200, parków krajobrazowych, a nawet użytków ekologicznych.

Jednak Senat podczas czwartkowego (13.08) posiedzenia odrzucił projekt.

Za odrzuceniem noweli głosowało 46 senatorów. Przeciw – 44, jeden się wstrzymał. Teraz nowela wraca do Sejmu.

W Holandii biomasa nie jest zrównoważonym źródłem energii?

W tym samym czasie, kiedy Polska debatowała o zwiększeniu ilości spalanego w elektrowniach drewna, rada doradcza rządu Holandii opublikowała raport, według którego biomasa nie powinna być uznawana za zrównoważone źródło energii. Eksperci zalecają, żeby Holandia jak najszybciej zrezygnowała z jej wykorzystania do celów energetycznych.

O przyszłości biomasy zdecyduje rząd. A temat w Holandii był równie gorący, co u nas – w maju Eric Wiebes, holenderski minister gospodarki i polityki klimatycznej, powiedział, że biomasa jest niezbędna do osiągnięcia celów kraju w zakresie energii odnawialnej i redukcji emisji dwutlenku węgla. Nie zgodziły się z nim organizacje pozarządowe i naukowcy.

Raport organu doradczego, składającego się z przedsiębiorców i specjalistów, ma lekko wystudzić emocje. Stientje van Veldhoven, holenderski sekretarz stanu ds. Infrastruktury i środowiska, powiedział, że ich rekomendacje „otwierają nowy rozdział w debacie”. Nie tylko holenderskiej – komentowały media – ale także ogólnoeuropejskiej.

Zdjęcie: Kaichankava Larysa/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.