Udostępnij

Senat UW o zmianach klimatu: „konieczne jest wprowadzenie głębokich zmian systemowych, politycznych, ekonomicznych i gospodarczych”

23.11.2019

W środę Senat UW przyjął uchwałę określającą stanowisko Uniwersytetu Warszawskiego wobec trwającego kryzysu klimatycznego. W przegłosowanym dokumencie pokreślono, że sytuacja wymaga głębokich zmian systemowych – na poziomie globalnym, ale i lokalnym – a także wskazano działania,  dzięki którym zminimalizowany może być negatywny wpływ uczelni na klimat i środowisko.

W dokumencie przyjętym przez Senat Uniwersytetu Warszawskiego podkreślono, że w nauce panuje konsensus co do tego, że kryzys stanowi poważne zagrożenie dla ludzi oraz środowiska w przyszłości. Nawiązano także do konieczności powstrzymania wzrostu średnich temperatur na Ziemi poniżej 1,5 stopnia Celsjusza względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej – do czego nawołują m.in. raporty IPCC czy treść Porozumienia Paryskiego.

Istnieje konsensus naukowy co do tego, że kryzys klimatyczny stanowi poważne niebezpieczeństwo dla przyszłości ludzi i środowiska naturalnego. Aby powstrzymać wzrost globalnej temperatury powyżej 1,5°C w stosunku do epoki przedprzemysłowej, a tym samym zmniejszyć ryzyko nieodwracalnych i katastrofalnych w skutkach dla całej planety procesów związanych ze zmianą klimatu, konieczne jest wprowadzenie głębokich zmian systemowych, politycznych, ekonomicznych i gospodarczych, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

– napisano w przyjętym dokumencie.

Senat UW określił ponadto swoje powinności wobec sytuacji, w której się znajdujemy. Jako ośrodek badań naukowych i szkoła wyższa uczelnia planuje z jednej strony wykorzystywać swój potencjał do m.in. „poszukiwania rozwiązań kryzysu klimatycznego, z uwzględnieniem zasad sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego rozwoju”, z drugiej natomiast rzetelnie edukować na temat kryzysu klimatycznego i ekologicznego i rozpowszechniać tą wiedzę w społeczeństwie.

Ponadto uczelnia chce podjąć działania, które ograniczą jej własny negatywny wpływ na klimat i środowisko. Wśród zmian, do których wprowadzenia zamierza dążyć UW, znalazły się m.in. korzystanie z odnawialnych źródeł energii, minimalizację emisji CO2, także związanych z transportem i podróżami, zapewnienie możliwości wyboru diety roślinnej we wszystkich punktach gastronomicznych na terenie uczelni, a także ograniczenie używania jednorazowego plastiku.

 

Z pełnym stanowiskiem uchwały przejętej przez senat UW można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/lindasky76

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.