Udostępnij

Skale znudziły się smogowe wyścigi z Pekinem i Delhi. Burmistrz: „powiew świeżego powietrza bliżej”

09.03.2019

O Skale pisaliśmy często z dwóch powodów.

Po pierwsze powietrze jest tam wyjątkowo złe, nawet jak na małopolskie warunki. Miejscowość znajdująca się w otulinie parku narodowego dość regularnie potrafi osiągać poziomy smogu, których spodziewalibyś się raczej w Pekinie…

…lub Delhi.

Po drugie poprzednie władze miasta uważały, że powietrze jest tam normalne i niewiele z tym robiły.

To nie podobało się wielu mieszkańcom. Jednym z tych, którym się to nie podobało był Krzysztof Wójtowicz. Ten najpierw ustawił w mieście trumnę, a później sam został burmistrzem. Od początku zapowiadał, że zajmie się tym, by Skała przestała cieszyć się zasłużoną smogową niesławą.

Teraz Skała przystąpiła do pilotażowego rządowego programu, którym zostanie objęte dziewięć miejscowości i który pomoże im poradzić sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza.

– Jesteśmy w eksperymentalnym programie kierowanym tylko do 9 gmin w Polsce! Badania spirometryczne dla dzieci, ekodoradca, inwentaryzacja budynków do celów termomodernizacji i wymiany pieców, badania modelowe ciepłem systemowym dla gminy, badania jakości powietrza, aplikacje i narzędzia online i wiele innych… a to wszystko… Za darmo! ? – poinformował na Facebooku Krzysztof Wójtowicz.

 

Wypada mieć nadzieję, że będzie tak, jak Wójtowicz pisze i „powiew świeżego powietrza” rzeczywiście jest „coraz bliżej Skały”.

Fot. Ojcowski Park Narodowy, Artur Bociarski/Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.