Udostępnij

Skandal na wiecu premiera. Brutalna interwencja funkcjonariuszy wobec aktywistów i dziennikarki

23.09.2023

Aktywiści z warszawskiego oddziału Extinction Rebellion weszli na scenę podczas wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. Funkcjonariusze brutalnie ich spacyfikowali, a dziennikarce lokalnej gazety rozbili telefon, gdy próbowała nagrać zajście.

„Program Czyste Powietrze autorstwa PiS okazał się kompletną klapą. Liczba budynków o poprawionej efektywności to raptem 2,4 proc. a maturę zalicza się od 30%. To sugeruje, że premier Morawiecki nie zdał testu z efektywności energetycznej” – napisali organizatorzy pokojowego protestu.

– Przyszliśmy upomnieć się o niespełnioną obietnicę ocieplenia polskich domów. Ta obietnica była częścią programu Czyste Powietrze – mówi SmogLabowi Kamila Siwek z Extinction Rebellion Warszawa (XR). Okazją do przypomnienia tematu obietnic wyborczych był dla aktywistów wiec z udziałem premiera.

Mateusz Morawiecki występował w Świdniku. Na wydarzenie przyjechał mocno spóźniony. – Czekaliśmy chwilę, bo spodziewaliśmy się pana premiera kilka minut wcześniej – probował żartować prowadzący imprezę. Chwilę po tym premier rozpoczął przemówienie, które szybko przerwali przedstawiciele XR. Aktywiści i aktywistka weszli na scenę z banerem. Napis skierowany do Mateusza Morawieckiego brzmiał „ocieplenie to twoja robota”, a kolejny: „ociepl domy, a nie wizerunek partii”.

Morawiecki stwierdził, że „ktoś próbował go zaatakować”, po czym kontynuował wystąpienie. Na nagraniach dostępnych w sieci widać, jak uzbrojeni policjanci oraz nieumundurowani funkcjonariusze wyprowadzają młodych ludzi ze sceny.

Extinction Rebellion Warszawa na wiecu premiera: „Rozprawiono się z nami brutalnie”

Jak udało się ustalić redakcji SmogLabu dwie osoby zostały zatrzymane i przewiezione na komisariat. Tam postawiono im zarzuty z kodeksu wykroczeń.

– Rozprawiono się z nami brutalnie, choć jak zwykle protest był pokojowy. Jest to część naszej dłuższej kampanii na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej budynków. Ostatnio upominaliśmy się o czyste powietrze i efektywność energetyczną w Warszawie. Wcześniej w lipcu zakłóciliśmy sesję rady miasta Warszawy, domagając się spotkania z Rafałem Trzaskowskim, które się odbyło. Teraz postanowiliśmy przypomnieć szefowi rządu o tym, jak ważna jest efektywność energetyczna. Zarówno dla klimatu, jak i pojedynczych obywateli – mówi nam wspomniana Kamila Siwek z XR Warszawa.

Całe zajście próbowała udokumentować dziennikarka lokalnego oddziału Gazety Wyborczej. – Gdy obserwowałam interwencję funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (byli ubrani po cywilnemu) początkowo myślałam, że to jakiś samosąd, co pasowałoby mi do klimatu piątkowego wiecu – napisała Małgorzata Domagała.

Wyborcza Lublin: samosąd, a nie interwencja. Dziennikarka ze zniszczonym telefonem

– Gdy Morawiecki dziękował za interwencję w jego obronie, ja patrzyłam, jak mężczyzn rzucono na ziemię, a do jednego z nich funkcjonariusze krzyczeli: „Leż, kurwa, leż”, „Ty chuju” i „kurwo jebana”. Udało mi się nagrać jedynie fragment zajścia. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy, którzy obezwładniali mężczyznę, wytrącił mi z ręki telefon i rzucił go na ziemię. W ten sposób funkcjonariusz rozbił ekran. Cały czas na szyi miałam powieszoną legitymację prasową.  Wykonywałam swoją pracę, którą było relacjonowanie wizyty premiera – relacjonuje Domagała z „Wyborczej”.

W prawicowych mediach szybko przebił się przekaz o rzekomym ataku na premiera, mimo że ogólnoświatowa organizacja XR nie stosuje przemocy w swoich działaniach i znana jest z głośnych, lecz pokojowych happeningów.

PiS tnie program „Czyste Powietrze”?

Kilka dni temu krakowska posłanka Lewicy z partii Razem – Daria Gosek-Popiołek razem z radnym miejskim Łukaszem Maśloną (Kraków dla Mieszkańców) zwołali konferencję prasową, na której alarmowali ws. programu „Czyste Powietrze”. W opublikowanym programie wyborczym partii rządzącej zmniejszono bowiem liczbę kopciuchów przeznaczonych do wymiany.

– Z dużym niepokojem przyjmujemy, że program został okrojony. Do 2030 r. ma zostać wymienionych nie 3 miliony kopciuchów, a 500 tysięcy – mówiła Gosek-Popiołek na krakowskich Plantach. – Wszystkie próby zmniejszenia skali tego programu, zmniejszenia jego finansowania, budzą nasze obawy. W Krakowie radni, prezydent, aktywiści i zwykli mieszkańcy wykonali wielki wysiłek, aby zawalczyć o czyste powietrze. Ten sam wysiłek powinny podjąć małopolskie gminy. Bez stabilnych źródeł finansowania to się nie stanie – komentowała dla SmogLabu posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Do naszego artykułu odniósł się rzecznik ministerstwa środowiska – Aleksander Brzózka. – Z celów Czystego Powietrza nie rezygnujemy. 500 tys. kopciuchów do wymiany to nowa inicjatywa dla budynków wielolokalowych – napisał rzecznik Anny Moskwy. Wbrew jego słowom w programie nie ma informacji o szczegółach tej inicjatywy. Próżno szukać danych, które potwierdzą, że program nie zostanie okrojony.

Mimo kilkukrotnych próśb szefowa ministerstwa klimatu i środowiska Anna Moskwa nie znalazła czasu, aby porozmawiać z redakcją SmogLabu o szczegółach programowych jej partii.

Zdjęcie tytułowe: Kancelaria Premiera.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.