Udostępnij

Skandal na wiecu premiera. Brutalna interwencja funkcjonariuszy wobec aktywistów i dziennikarki

23.09.2023

Aktywiści z warszawskiego oddziału Extinction Rebellion weszli na scenę podczas wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego. Funkcjonariusze brutalnie ich spacyfikowali, a dziennikarce lokalnej gazety rozbili telefon, gdy próbowała nagrać zajście.

„Program Czyste Powietrze autorstwa PiS okazał się kompletną klapą. Liczba budynków o poprawionej efektywności to raptem 2,4 proc. a maturę zalicza się od 30%. To sugeruje, że premier Morawiecki nie zdał testu z efektywności energetycznej” – napisali organizatorzy pokojowego protestu.

– Przyszliśmy upomnieć się o niespełnioną obietnicę ocieplenia polskich domów. Ta obietnica była częścią programu Czyste Powietrze – mówi SmogLabowi Kamila Siwek z Extinction Rebellion Warszawa (XR). Okazją do przypomnienia tematu obietnic wyborczych był dla aktywistów wiec z udziałem premiera.

Mateusz Morawiecki występował w Świdniku. Na wydarzenie przyjechał mocno spóźniony. – Czekaliśmy chwilę, bo spodziewaliśmy się pana premiera kilka minut wcześniej – probował żartować prowadzący imprezę. Chwilę po tym premier rozpoczął przemówienie, które szybko przerwali przedstawiciele XR. Aktywiści i aktywistka weszli na scenę z banerem. Napis skierowany do Mateusza Morawieckiego brzmiał „ocieplenie to twoja robota”, a kolejny: „ociepl domy, a nie wizerunek partii”.

Morawiecki stwierdził, że „ktoś próbował go zaatakować”, po czym kontynuował wystąpienie. Na nagraniach dostępnych w sieci widać, jak uzbrojeni policjanci oraz nieumundurowani funkcjonariusze wyprowadzają młodych ludzi ze sceny.

Extinction Rebellion Warszawa na wiecu premiera: „Rozprawiono się z nami brutalnie”

Jak udało się ustalić redakcji SmogLabu dwie osoby zostały zatrzymane i przewiezione na komisariat. Tam postawiono im zarzuty z kodeksu wykroczeń.

– Rozprawiono się z nami brutalnie, choć jak zwykle protest był pokojowy. Jest to część naszej dłuższej kampanii na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej budynków. Ostatnio upominaliśmy się o czyste powietrze i efektywność energetyczną w Warszawie. Wcześniej w lipcu zakłóciliśmy sesję rady miasta Warszawy, domagając się spotkania z Rafałem Trzaskowskim, które się odbyło. Teraz postanowiliśmy przypomnieć szefowi rządu o tym, jak ważna jest efektywność energetyczna. Zarówno dla klimatu, jak i pojedynczych obywateli – mówi nam wspomniana Kamila Siwek z XR Warszawa.

Całe zajście próbowała udokumentować dziennikarka lokalnego oddziału Gazety Wyborczej. – Gdy obserwowałam interwencję funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (byli ubrani po cywilnemu) początkowo myślałam, że to jakiś samosąd, co pasowałoby mi do klimatu piątkowego wiecu – napisała Małgorzata Domagała.

Wyborcza Lublin: samosąd, a nie interwencja. Dziennikarka ze zniszczonym telefonem

– Gdy Morawiecki dziękował za interwencję w jego obronie, ja patrzyłam, jak mężczyzn rzucono na ziemię, a do jednego z nich funkcjonariusze krzyczeli: „Leż, kurwa, leż”, „Ty chuju” i „kurwo jebana”. Udało mi się nagrać jedynie fragment zajścia. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy, którzy obezwładniali mężczyznę, wytrącił mi z ręki telefon i rzucił go na ziemię. W ten sposób funkcjonariusz rozbił ekran. Cały czas na szyi miałam powieszoną legitymację prasową.  Wykonywałam swoją pracę, którą było relacjonowanie wizyty premiera – relacjonuje Domagała z „Wyborczej”.

W prawicowych mediach szybko przebił się przekaz o rzekomym ataku na premiera, mimo że ogólnoświatowa organizacja XR nie stosuje przemocy w swoich działaniach i znana jest z głośnych, lecz pokojowych happeningów.

PiS tnie program „Czyste Powietrze”?

Kilka dni temu krakowska posłanka Lewicy z partii Razem – Daria Gosek-Popiołek razem z radnym miejskim Łukaszem Maśloną (Kraków dla Mieszkańców) zwołali konferencję prasową, na której alarmowali ws. programu „Czyste Powietrze”. W opublikowanym programie wyborczym partii rządzącej zmniejszono bowiem liczbę kopciuchów przeznaczonych do wymiany.

– Z dużym niepokojem przyjmujemy, że program został okrojony. Do 2030 r. ma zostać wymienionych nie 3 miliony kopciuchów, a 500 tysięcy – mówiła Gosek-Popiołek na krakowskich Plantach. – Wszystkie próby zmniejszenia skali tego programu, zmniejszenia jego finansowania, budzą nasze obawy. W Krakowie radni, prezydent, aktywiści i zwykli mieszkańcy wykonali wielki wysiłek, aby zawalczyć o czyste powietrze. Ten sam wysiłek powinny podjąć małopolskie gminy. Bez stabilnych źródeł finansowania to się nie stanie – komentowała dla SmogLabu posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Do naszego artykułu odniósł się rzecznik ministerstwa środowiska – Aleksander Brzózka. – Z celów Czystego Powietrza nie rezygnujemy. 500 tys. kopciuchów do wymiany to nowa inicjatywa dla budynków wielolokalowych – napisał rzecznik Anny Moskwy. Wbrew jego słowom w programie nie ma informacji o szczegółach tej inicjatywy. Próżno szukać danych, które potwierdzą, że program nie zostanie okrojony.

Mimo kilkukrotnych próśb szefowa ministerstwa klimatu i środowiska Anna Moskwa nie znalazła czasu, aby porozmawiać z redakcją SmogLabu o szczegółach programowych jej partii.

Zdjęcie tytułowe: Kancelaria Premiera.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.