Skarga aktywistów do Komisji Europejskiej: “Czyste Powietrze” niezgodne z prawem unijnym

1480
2
Podziel się:
piece na węgiel czyste powietrze

Działacze Rybnickiego Alarmu Smogowego i Fundacji 360! wysłali do Komisji Europejskiej skargę w sprawie programu “Czyste Powietrze”. Według nich zasady dofinansowania zakupu i montażu kotłów na węgiel w jego ramach są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.


Program “Czyste Powietrze” miał pomóc Polsce raz na zawsze rozprawić się ze smogiem. Okazało się jednak, że wymiana pieców z państwowych dotacji na razie nie przynosi rewolucji. Problemy z “Czystym Powietrzem” zauważył między innymi Polski Alarm Smogowy. Jego przedstawiciele zwracali uwagę na powolne tempo rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji. Ten sam zarzut wysunęła Komisja Europejska, co końcowo przełożyło się na utratę możliwości pozyskania unijnych środków na program w obecnej perspektywie budżetowej.

Teraz Komisja będzie musiała zająć się polskim programem dopłat po raz kolejny. Aktywiści z Rybnika w swoim piśmie do Brukseli przekonują, że “Czyste Powietrze” może mieć mizerny wpływ na ograniczenie smogu nad Wisłą. To dlatego, że dotacje w większości idą na zakup nowszych, ale wciąż zanieczyszczających środowisko kotłów węglowych. Według działaczy to niezgodne z unijnymi przepisami. Europejskie prawo pozwala państwom członkowskim dopłacanie do wymiany pieców – ale jedynie, jeśli spełniają warunki najwyższych klas efektywności energetycznej (A i A+). Kłopot w tym, że na polskim rynku takich kotłów zwyczajnie nie ma.

“Te spostrzeżenia potwierdził z początkiem roku Kazimierz Kujda, ówczesny prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w liście wystosowanym do Krakowskiego Alarmu Smogowego zauważył, że dostępne na rynku kotły na węgiel posiadają klasę energetyczną co najwyżej B.” – czytamy w informacji od autorów pisma do KE.

Jak piszą działacze, nowe kotły na węgiel montują przede wszystkim osoby mieszkające poza zasięgiem sieci gazowej i ciepłowniczej. Dlatego postulują zwiększenie dotacji na zakup kotłów na pelet i pomp ciepła w taki sposób, by ich koszt końcowo nie przewyższył ceny kupna i montażu pieca węglowego z dotacji.

“Za pieniądze podatników kupowane są często kotły na węgiel V klasy, co utrwala problem smogu.” – przekonują członkowie Rybnickiego Alarmu i Fundacji 360!

Polski Alarm Smogowy już na początku 2019 roku zwracał uwagę na tę samą sprawę, wysyłając pismo do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Urzędnicy odpowiadali wtedy, że jakość pieców węglowych kupowanych z dofinansowaniem jest kontrolowana restrykcyjnymi regulacjami. NFOŚ zwrócił też uwagę na to, że program “Czyste Powietrze” kierowany jest w pierwszej kolejności do osób z najniższymi dochodami. Te mogłyby nie wytrzymać kosztów zakupu, instalacji i używania źródeł ogrzewania innych niż kocioł węglowy.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/J. Helgasson

 

 

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DarekShrek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Shrek
Gość

Nie badzcie smieszni, kogo chcecie omamic, ten program jest skierowany do najbiedniejszych?
KPINA NA KOŁACH!!!!
ktos kto nie ma pieniedzy, to jak do h…ma kupic kociol i zrobic inwestycje, a o pozyczce moze zapomniec bo zdolnosci brak. Tego co to wymyslil to powinni z….

Darek
Gość
Darek

Gratuluję Rybnickiemu Alarmowi Smogowemu jakości kadr. Najpierw skarżyli się do UE, że nie wprowadza zaleceń dyrektywy CAFE podczas gdy Polska od lat stosuje się do jej zaleceń. Teraz mylą klasę energetyczną z emisją zanieczyszczeń. Od pewnego czasu na rynku zostały wyłącznie kotły spełniajace unijne zalecenia “ecodesign”. Są tam wyraźnie sprecyzowane maksymalne emisje dla różnych paliw, w tym węgla. Z kolei klasa energetyczna określa sprawność zamiany energii pierwotnej w końcową. Wbrew temu co sądzą działacze składający skargę ma ona zerowy wpływ na emisje zanieczyszczeń. Najważniejsze jest by kocioł spełniał zalecenia ecodesign, są kluczowe dla jakości powietrza.