Udostępnij

Skawina protestuje i zapowiada blokadę zakładu Valeo

26.09.2019

Skawina po raz kolejny zaprotestowała przeciwko smogowi. W podkrakowskim miasteczku do zanieczyszczenia bardzo mocno dokładają się zakłady przemysłowe. Jednym z nich jest produkująca części samochodowe firma Valeo.

Czwartkowy protest był jedynie ostrzeżeniem. Jego organizatorzy twierdzą, że ostatecznie mogą zdecydować się nawet na blokadę w budynkach Valeo. Teraz upomnieli się o czyste powietrze zatrzymując ruch na jednej z najważniejszych tras wlotowych do Krakowa, przechodzącej właśnie przez Skawinę i biegnącej niedaleko zanieczyszczającego zakładu. Na ulicę wyszli o siódmej rano – czyli w godzinach największego szczytu. Przez to na ulicy Krakowskiej pojawił się ogromny korek.

Mieszkańcy, zmobilizowani przez Skawiński Alarm Smogowy, domagali się przede wszystkim dokładnego zbadania substancji wydostających się do atmosfery z kominów Valeo. Obiecały to władze, które na razie nie spełniły swojego przyrzeczenia. Wśród postulatów pojawiło się tez żądanie hermetyzacji zakładu – czyli użycia w nim instalacji zapobiegających wydostawanie się poza jego mury potencjalnie szkodliwych, a na pewno cuchnących oparów. Jeśli to się nie uda, Alarm wzywa Valeo do zaprzestania produkcji do czasu, gdy upora się z tym problemem.  Na transparentach widać było również hasła nawołujące do działania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– WIOŚ kosztuje nas rocznie kilkanaście milionów złotych. Zajmuje się sprawdzaniem dokumentów. Za to na kontrole firm nie ma pieniędzy. – słychać było z megafonów.

Urząd Miasta razem ze Skawińskim Alarmem Smogowym podpisał w zeszłym roku porozumienie z Valeo. Określa ono działania, jakie powinna podjąć firma w sprawie poprawy jakości powietrza w Skawinie. Wyznacza też konkretne daty wprowadzenia ulepszeń w zakładzie. Alarm zarzuca burmistrzowi Norbertowi Rzepisko niedopilnowania terminów wymienionych w dokumencie. Chodzi między innymi właśnie o hermetyzację, którą Valeo obiecało dokończyć do września 2018 roku. Włodarz miasta zwrócił się z kolei w tej sprawie do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, prosząc o interwencję. Ta poinformowała o problemie francuskiego ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a.

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.