Udostępnij

Skawina walczy o ochronę środowiska. „Żeby wielki zakład nie dostawał jedynie mandatu na 500 zł”

05.03.2020

Jakość powietrza jest ostatnio tematem numer jeden w podkrakowskiej Skawinie. Lokalny Alarm Smogowy dotarł do dokumentów potwierdzających, że działające na terenie gminy zakłady produkcyjne emitowały substancje, na które nie miały pozwolenia. W związku z tym miejscy radni apelują do rządu o zmiany w prawie. „Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której firma mająca setki milionów zysku zostanie ukarana mandatem na kwotę 500 zł” – piszą.

„To jest skandal” – tak komentują sprawę zakładów Valeo Autosystemy aktywiści Skawińskiego Alarmu Smogowego (SAS). Chodzi o kontrolę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzoną w fabryce akcesoriów samochodowych pod Krakowem w drugiej połowie 2018 roku. SAS dotarł do jej wyników – okazuje się, że WIOŚ wykrył przekroczenie w dopuszczalnej ilości użycia aluminium oraz emisje substancji, na które Valeo nie miało pozwolenia. „W związku z powyższym zachodzi konieczność wystąpienia do Starosty Krakowskiego o uregulowanie stanu formalno-prawnego” – czytamy w dokumencie pokontrolnym. Zakład zwrócił się do starosty z prośbą o rozszerzenie pozwolenia w marcu 2019, ale ta, jak informuje SAS, nie została rozpatrzone do dziś.

Dwa mandaty

WIOŚ po kontroli ukarał Valeo dwoma mandatami. „(…) w 2018 r. za przekroczenia dopuszczalnej ilości zużycia surowca (aluminium), a w 2019 r. za emisję substancji nieujętych w pozwoleniu” – mówiła w wywiadzie z „Dziennikiem Polskim” rzeczniczka firmy, Maria Langier.

To właśnie po tej wypowiedzi SAS zwrócił się do WIOŚ o szczegóły kontroli.

„Podkreślamy: co najmniej od końca 2018 roku WIOŚ dysponował kompletem akredytowanych badań, jednym wykonanym przez swoich pracowników w ramach przyznanej akredytacji, drugim – przez pracowników akredytowanej firmy ECO-HERA. W obu stwierdzono ciągłą emisję dużych ilości związków nie ujętych w pozwoleniu (głównie węglowodorów aromatycznych)” – piszą aktywiści w liście do burmistrza gminy, apelując o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta poświęconej lokalnym zakładom.

Dokumenty wyszły na jaw ponad tydzień temu. Od razu wysłaliśmy pytania do WIOŚ. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy Inspektorat mógłby zatrzymać działanie zakładu, który emituje substancje, nie mając na nie pozwolenia oraz dlaczego taka procedura nie została wykorzystana w Skawinie. Zapytaliśmy także, do czego miała doprowadzić zmiana pozwolenia na emisje oraz czy mogłaby w jakikolwiek sposób przyczynić się do ich zmniejszenia. Z publikacją tego tekstu czekaliśmy na odpowiedź. Ta – pomimo dwukrotnej prośby – nie przyszła.

Gmina interweniuje

„Radni Rady Miejskiej zaapelowali m.in do Prezydenta i Rady Ministrów o wprowadzenie zmiany przepisów, które poprawią skuteczność funkcjonowania systemu ochrony środowiska. Skawina jest jedną z najbardziej uprzemysłowionych gmin w Polsce, zakłady produkcyjne mają tutaj istotny wpływ na środowisko, w którym żyją mieszkańcy” – czytamy w informacji przesłanej przez rzecznika urzędu gminy. Urzędnicy domagają się zmiany systemu kar za przekroczenie dozwolonego poziomu emisji lub generowania substancji, na które firmy nie mają pozwolenia. Wysokość opłaty miałaby być proporcjonalna do przychodów zakładów. „Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której firma mająca setki milionów zysku zostanie ukarana mandatem na kwotę 500 zł” – piszą.

Proponują także wprowadzenie możliwości natychmiastowego wstrzymania pracy instalacji, jeśli w trakcie kontroli emisji zostanie wykryty związek nieujęty w pozwoleniach. Radni chcą też stworzenia jednej instytucji odpowiedzialnej za ochronę środowiska, która miałaby posiadać zarówno kompetencje do wydawania pozwoleń, ich monitorowania oraz kontroli, a także mającą skuteczne uprawnienia egzekucyjne (pełną treść rezolucji można przeczytać TUTAJ).

Dokument przygotowany przez miejskich radnych trafił bezpośrednio do rąk premiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji w Radziszowie pod Skawiną.

15 milionów na walkę ze smogiem

Skawiński Alarm Smogowy działa na terenie podkrakowskiej gminy od trzech lat. „Lokalni politycy bez mandatu społecznego niewiele mogą zrobić i chcemy im dać taki mandat. Teraz boją się podjąć działania. Chcemy, żeby za jakiś czas było na odwrót. Żeby bardziej od działania, bali się nie działać” – mówił Łukasz Kurlit z SAS w rozmowie ze SmogLabem w 2017 roku.

W tym roku urzędnicy ogłosili, że na walkę ze smogiem przeznaczą 15 milionów złotych – o 3 miliony więcej niż Kraków. To najwyższa kwota w Małopolsce i jedna z najwyższych w całym kraju. W planie jest wymiana tysiąca kopciuchów, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacja stu budynków.

Zdjęcie: naturmen30/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.