Udostępnij

Holendrzy budują wielopoziomowy parking na 12,5 tys. rowerów. Będzie największy na świecie

24.08.2017

W holenderskim Utrechcie otwarto właśnie pierwszy etap czegoś, co po ukończeniu będzie największym parkingiem rowerowym na świecie. Zbudowano go, by zapewnić możliwość łatwego i bezpiecznego pozostawienia roweru na Utrecht Centraal Station. Skala przedsięwzięcia imponuje.

Parking ma pomieścić 12,5 tysiąca rowerów. O prawie trzy tysiące więcej niż dotychczasowy największy obiekt tego rodzaju, który znajduje się w Tokio. Całkowita powierzchnia nowego parkingu wyniesie ponad 17 tys. metrów kwadratowych. Na razie zakończono pierwszy etap, w którym na trzech poziomach będzie mogło zaparkować 6 tys. rowerzystów. Ci za pierwszą dobę nie będą płacić nic, a za każdą kolejną 1,25 euro.

Budowa obiektu była konieczna, ponieważ w Holandii nieustannie wzrasta liczba rowerzystów. Dwa kółka są tam jednym z najważniejszych środków transportu, a samych rowerów jest więcej niż mieszkańców – na każdego Holendra przypada 1,3 sztuki.

– W Utrechcie jest bardzo dużo ludzi, którzy na dworzec przyjeżdżają na rowerach. To prowadziło do bałaganu, rowery były zostawiane wszędzie, więc parking jest bardzo potrzebny. Do końca 2018 roku będziemy mieć 12,5 tys. miejsc. Ale wtedy trzeba będzie zrobić nowe badania i znaleźć jeszcze więcej miejsca na rowery. To się nigdy nie kończy. Patrzę wokół i wszyscy próbują znaleźć miejsca dla rowerów, starają się to zrobić jak najszybciej – tłumaczyła „Guardianowi” Tatjana Stenferd, menadżerka projektu.

Odpowiadała w ten sposób na liczne głosy krytyków, którzy podnosili, że parking jest… za mały i problemu nie rozwiąże, a jedynie go zmniejszy. Tych jest sporo, bo rozmiar obiektu ustalono kilka lat temu, odpowiadając na ówczesne potrzeby, tymczasem rowerzystów ciągle przybywa i obecnie 43 proc. podróży w Utrechcie odbywa się na dwóch kółkach.

Duże parkingi rowerowe powstają też w innych miastach. W przyszłym roku w Hadze zostanie otwarty rowerowy parking na 8,5 tys. pojazdów. Delft buduje obiekt na 5 tys. bicykli, a Amsterdam na 7 tys.

Źródło ilustracji: Ector Hoogstad Architecten.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.