Udostępnij

Skóra szarzeje i wysusza się od smogu. Jak jej pomóc?

24.01.2018

Zimą, kiedy stężenia smogu są wyższe, pojawiają się problemy z cerą. Staje się szara, sucha, trzeba walczyć z trądzikiem. – Nie jesteśmy bezradni! Okres smogowy wymaga od nas szczególnej pielęgnacji skóry – mówi dermatolog, dr Aleksandra Szlachcic.

Pomyślałam o zrobieniu wywiadu z dermatologiem trochę egoistycznie. Kiedy był spory smog, zobaczyłam, że moja skóra nie wygląda tak, jakbym chciała. I zaczęłam się zastanawiać, czy to naprawdę przez zanieczyszczenie powietrza, czy już mam paranoję.
Zdecydowanie jest korelacja między smogiem a stanem skóry i włosów. Pyły, smog, którymi oddychamy, skutkują powstawaniem wolnych rodników, które z kolei wywołują stres oksydacyjny – niekorzystny dla wszystkich komórek. Stąd czujemy skutki smogu nie tylko w drogach oddechowych, ale także na skórze.
Wolne rodniki? Stres oksydacyjny?
Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów, ale czasami jeden elektron się gubi. I te niesparowane atomy to właśnie wolne rodniki. Żeby znaleźć drugi elektron, atakują inne cząsteczki i w ten sposób działają zabójczo na komórki w naszym organizmie. Ta „kradzież” elektronów to właśnie stres oksydacyjny. A ten stres wpływa na to, że się szybciej starzejemy. Może to nie jest, z punktu widzenia dermatologa, problem zdrowotny, ale estetyczny jak najbardziej. Skóra staje się szara, sucha, wygląda źle.
Pojawia się trądzik.
Dokładnie, takie zmiany skórne się zaostrzają w okresie zimowym, kiedy stężenia smogu są wyższe. Najbardziej narażone są osoby, które już wcześniej miały problemy np. z trądzikiem. One muszą uważać najbardziej.
Możemy się jakoś ochronić? Żeby nie wdychać smogu, nosimy maseczki, ale przecież skóry nigdy nie osłonimy w stu procentach.
No właśnie, to jest największy problem zimą. W tym okresie pielęgnacja skóry będzie wymagała nie tylko podstawowych czynności, ale też dodatkowego zadbania o dostarczanie witamin. Żeby zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego, powinniśmy używać kremów z witaminą A i C, to nasi najlepsi obrońcy. Jeśli ktoś nie chce rezygnować z kremu, do którego jest przyzwyczajony, może przy nim zostać, ale przed nałożeniem stosować serum  z witaminą C. Ponadto można skorzystać z różnych zabiegów, które zapewniają głębokie oczyszczanie skóry, nawilżą i dostarczą mikroelementy witaminowe. To może być mezotarapia czy terapia na bazie aktywnego wodoru.
A demakijaż? Jak powinien wyglądać?
Przede wszystkim powinniśmy dostarczać skórze jak najwięcej wody. Dlatego samo zmycie makijażu nie wystarczy, potrzebny jest później tonik i na sam koniec krem. Tu ważna rzecz: nakładamy do na wilgotną skórę, a nie już wysuszoną! Zresztą warto podkreślić, że te zalecenia nie dotyczą tylko kobiet. Coraz więcej panów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest oczyszczanie skóry twarzy. Codzienne stosowanie kremu i balsamu po goleniu jest bardzo istotne. A poza tym, zalecenia są takie, jak u kobiet – nawilżanie i witaminy.
Maseczki oczyszczające pomagają?
Oczyszczające to takie, które oczyszczają gruczoły łojowe i pory, dlatego myślę, że tu bardziej przydadzą się nawilżające i witaminowe. Można takie dostać w każdej drogerii.
Wspomniała Pani, że smog wpływa nie tylko na skórę, ale też na włosy.
Tak, chyba większość z nas widzi, że włosy stają się matowe, kruche, tracą połysk – są po prostu słabsze.
Jak temu zaradzić?
Tutaj radziłabym zadziałać nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Na okres jesienno-zimowy polecam zawsze suplementy z mikroelementami, witaminami A, B i C, cynkiem, selenem, krzemem, żelazem, miedzią. Warto zastanowić się też na zmianą szamponu na bardziej odżywczy, stosowaniem naturalnych odżywek i olejków. Świetnie nawilża arganowy, kokosowy czy rycynowy. Trzeba pamiętać też o skórze głowy, bo często pielęgnujemy włosy, a o niej zapominamy. W zimie aktywizują się zmiany chorobowe na skórze owłosionej, jak np. łojotokowe zapalenie skóry. W takim wypadku powinniśmy sięgnąć po szampony apteczne i stosować je naprzemiennie z odżywczymi.
Czyli, krótko mówiąc, nie jesteśmy bezradni.
Nie jesteśmy! Ochrona skóry wymaga trochę uwagi, ale dzięki temu możemy sprawić, że wygląd naszej skóry współgra z wiekiem biologicznym. Bez tej pielęgnacji, 30-latka może mieć cerę 40-latki. Nie powinno się do tego dopuszczać.
Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic – specjalistka dermatologii i wenerologii, absolwentka Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (dziś Collegium Medicum UJ). W zawodzie od 1991 roku, przyjmuje w kilku krakowskich klinikach dermatologicznych, wykłada na Collegium Medicum.
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.