Udostępnij

Skóra szarzeje i wysusza się od smogu. Jak jej pomóc?

10.01.2024

Zimą, kiedy stężenia smogu są wyższe, pojawiają się problemy z cerą. Staje się szara, sucha, trzeba walczyć z trądzikiem. – Nie jesteśmy bezradni! Okres smogowy wymaga od nas szczególnej pielęgnacji skóry – mówi dermatolog, dr Aleksandra Szlachcic.

Pomyślałam o zrobieniu wywiadu z dermatologiem trochę egoistycznie. Kiedy był spory smog, zobaczyłam, że moja skóra nie wygląda tak, jakbym chciała. I zaczęłam się zastanawiać, czy to naprawdę przez zanieczyszczenie powietrza, czy już mam paranoję.
Zdecydowanie jest korelacja między smogiem a stanem skóry i włosów. Pyły, smog, którymi oddychamy, skutkują powstawaniem wolnych rodników, które z kolei wywołują stres oksydacyjny – niekorzystny dla wszystkich komórek. Stąd czujemy skutki smogu nie tylko w drogach oddechowych, ale także na skórze.
Wolne rodniki? Stres oksydacyjny?
Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów, ale czasami jeden elektron się gubi. I te niesparowane atomy to właśnie wolne rodniki. Żeby znaleźć drugi elektron, atakują inne cząsteczki i w ten sposób działają zabójczo na komórki w naszym organizmie. Ta „kradzież” elektronów to właśnie stres oksydacyjny. A ten stres wpływa na to, że się szybciej starzejemy. Może to nie jest, z punktu widzenia dermatologa, problem zdrowotny, ale estetyczny jak najbardziej. Skóra staje się szara, sucha, wygląda źle.
Pojawia się trądzik.
Dokładnie, takie zmiany skórne się zaostrzają w okresie zimowym, kiedy stężenia smogu są wyższe. Najbardziej narażone są osoby, które już wcześniej miały problemy np. z trądzikiem. One muszą uważać najbardziej.
Możemy się jakoś ochronić? Żeby nie wdychać smogu, nosimy maseczki, ale przecież skóry nigdy nie osłonimy w stu procentach.
No właśnie, to jest największy problem zimą. W tym okresie pielęgnacja skóry będzie wymagała nie tylko podstawowych czynności, ale też dodatkowego zadbania o dostarczanie witamin. Żeby zmniejszyć skutki stresu oksydacyjnego, powinniśmy używać kremów z witaminą A i C, to nasi najlepsi obrońcy. Jeśli ktoś nie chce rezygnować z kremu, do którego jest przyzwyczajony, może przy nim zostać, ale przed nałożeniem stosować serum  z witaminą C. Ponadto można skorzystać z różnych zabiegów, które zapewniają głębokie oczyszczanie skóry, nawilżą i dostarczą mikroelementy witaminowe. To może być mezotarapia czy terapia na bazie aktywnego wodoru.
A demakijaż? Jak powinien wyglądać?
Przede wszystkim powinniśmy dostarczać skórze jak najwięcej wody. Dlatego samo zmycie makijażu nie wystarczy, potrzebny jest później tonik i na sam koniec krem. Tu ważna rzecz: nakładamy do na wilgotną skórę, a nie już wysuszoną! Zresztą warto podkreślić, że te zalecenia nie dotyczą tylko kobiet. Coraz więcej panów zdaje sobie sprawę, jak ważne jest oczyszczanie skóry twarzy. Codzienne stosowanie kremu i balsamu po goleniu jest bardzo istotne. A poza tym, zalecenia są takie, jak u kobiet – nawilżanie i witaminy.
Maseczki oczyszczające pomagają?
Oczyszczające to takie, które oczyszczają gruczoły łojowe i pory, dlatego myślę, że tu bardziej przydadzą się nawilżające i witaminowe. Można takie dostać w każdej drogerii.
Wspomniała Pani, że smog wpływa nie tylko na skórę, ale też na włosy.
Tak, chyba większość z nas widzi, że włosy stają się matowe, kruche, tracą połysk – są po prostu słabsze.
Jak temu zaradzić?
Tutaj radziłabym zadziałać nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Na okres jesienno-zimowy polecam zawsze suplementy z mikroelementami, witaminami A, B i C, cynkiem, selenem, krzemem, żelazem, miedzią. Warto zastanowić się też na zmianą szamponu na bardziej odżywczy, stosowaniem naturalnych odżywek i olejków. Świetnie nawilża arganowy, kokosowy czy rycynowy. Trzeba pamiętać też o skórze głowy, bo często pielęgnujemy włosy, a o niej zapominamy. W zimie aktywizują się zmiany chorobowe na skórze owłosionej, jak np. łojotokowe zapalenie skóry. W takim wypadku powinniśmy sięgnąć po szampony apteczne i stosować je naprzemiennie z odżywczymi.
Czyli, krótko mówiąc, nie jesteśmy bezradni.
Nie jesteśmy! Ochrona skóry wymaga trochę uwagi, ale dzięki temu możemy sprawić, że wygląd naszej skóry współgra z wiekiem biologicznym. Bez tej pielęgnacji, 30-latka może mieć cerę 40-latki. Nie powinno się do tego dopuszczać.
Dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic – specjalistka dermatologii i wenerologii, absolwentka Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (dziś Collegium Medicum UJ). W zawodzie od 1991 roku, przyjmuje w kilku krakowskich klinikach dermatologicznych, wykłada na Collegium Medicum.
Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.