Udostępnij

Skrócili czas spotkań w firmie do 30 minut. Efektywność pracy wzrosła o 40 proc.

12.02.2020

Microsoft przeprowadził w swoim japońskim oddziale ciekawy eksperyment. W jego ramach w sierpniu ubiegłego roku zmieniono na miesiąc zasady pracy. Po pierwsze tydzień roboczy skrócono do czterech dni. Po drugie wprowadzono regułę, która ograniczała długość spotkań.

Eksperyment przeprowadzono w ramach projektu mającego na celu opracowanie metod poprawienia work-life balance pracowników informatycznego giganta. A polegał on na tym, że przez pięć tygodni 2300 pracowników tokijskiego biura miało wolny każdy piątek. Co – to istotne – nie wpływało na wysokość otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Drugą kluczową zmianą było wprowadzenie maksymalnego czasu trwania spotkań. Te musiały dojść do konkluzji w 30 minut. Zachęcano, by w razie potrzeby korzystać raczej z komunikacji zdalnej. A oprócz tego, choć to był już dodatek, wprowadzono dopłaty do wczasów pod gruszą, które wynosiły 920 dolarów.

– Pracujcie krócej, odpoczywajcie dobrze i dużo się uczcie – pisał do pracowników szef japońskiego oddziału Microsoftu, Takuya Hirano. Pomogło. Efekty zaskoczyły nawet tych, którzy projektowali eksperyment, robiąc to przecież po to, by firma zarobiła. Efektywność pracy wzrosła o 40 proc. (sic!), a – tutaj bez zaskoczenia – 92 proc. pracowników było zadowolonych. Ale na tym lista pozytywów się nie skończyła. Oprócz tego o ¼ spadła liczba dni wolnych wykorzystywanych przez pracowników np. w związku z chorobami. Pojawiły się również korzyści dla środowiska oraz finansów korporacji. O 23 proc. spadły rachunki za prąd i o 59 proc. liczba zużywanych kartek papieru. O ile prąd łatwo wytłumaczyć, bo przez jeden dzień w tygodniu biuro było zamknięte, to z papierem jest trudniej.

Nie był to pierwszy tego rodzaju eksperyment, który przyniósł pozytywne rezultaty. Podobne prowadzono między innymi w skandynawskich domach opieki, gdzie okazywało się, że wypoczęty – dzięki sześciogodzinnym dniom pracy – personel znacznie lepiej zajmuje się podopiecznymi. Albo w jednej z nowozelandzkich firm architektonicznych, gdzie w 2018 roku przez dwa miesiące obowiązywał czterodniowy tydzień roboczy, co przyniosło podwyższony poziom uwagi pracowników i obniżyło ich poziom stresu. A efekty były na tyle dobre, że nowy system zostawiono ponoć na stałe.

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2241032762845733?__xts__[0]=68.ARDgl4JLUm7qHNBCXzHapaII8_5EfPg_0dSUtMKeejCYSJo2CQ5ZgOsh2qTohzlSb9mHk49IihKhsdp4fhSbIf2rdalLSTd8KkCsJCnQTdwD7kAJ48uSOS0eNSF15dky7NlNku9kOpIKRfIAp-UF5yPruXgcRkzmSbIcID8VjR_JRg9D5uY9zzx2V_4gCZnvNe7b5Y8wMxK3wlb9Z3-tI8w5k1_pmFsQh3WpMXiqy09PRjTNAjXoGgq0sStBddt_JGZUgCsKrHN4i4y7IW6vMKHjlsoccOX_OiUEduEGntaE36GnHELXhlQPocgvGRjy9wpsA2MFvWZi7NFx5IuT_1V1P01P&__tn__=-R

Na ile wiem, żadne wyniki nie były jednak takie, jak w wypadku Microsoftu. Być może dlatego, że nigdzie indziej wraz z tygodniem roboczym nie skrócono też czasu spotkań.

A to coś, co, powiedziałbym, może mieć duże znaczenie.

Zdjęcie: Lipik Stock Media/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.