Udostępnij

Skrócili czas spotkań w firmie do 30 minut. Efektywność pracy wzrosła o 40 proc.

12.02.2020

Microsoft przeprowadził w swoim japońskim oddziale ciekawy eksperyment. W jego ramach w sierpniu ubiegłego roku zmieniono na miesiąc zasady pracy. Po pierwsze tydzień roboczy skrócono do czterech dni. Po drugie wprowadzono regułę, która ograniczała długość spotkań.

Eksperyment przeprowadzono w ramach projektu mającego na celu opracowanie metod poprawienia work-life balance pracowników informatycznego giganta. A polegał on na tym, że przez pięć tygodni 2300 pracowników tokijskiego biura miało wolny każdy piątek. Co – to istotne – nie wpływało na wysokość otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Drugą kluczową zmianą było wprowadzenie maksymalnego czasu trwania spotkań. Te musiały dojść do konkluzji w 30 minut. Zachęcano, by w razie potrzeby korzystać raczej z komunikacji zdalnej. A oprócz tego, choć to był już dodatek, wprowadzono dopłaty do wczasów pod gruszą, które wynosiły 920 dolarów.

– Pracujcie krócej, odpoczywajcie dobrze i dużo się uczcie – pisał do pracowników szef japońskiego oddziału Microsoftu, Takuya Hirano. Pomogło. Efekty zaskoczyły nawet tych, którzy projektowali eksperyment, robiąc to przecież po to, by firma zarobiła. Efektywność pracy wzrosła o 40 proc. (sic!), a – tutaj bez zaskoczenia – 92 proc. pracowników było zadowolonych. Ale na tym lista pozytywów się nie skończyła. Oprócz tego o ¼ spadła liczba dni wolnych wykorzystywanych przez pracowników np. w związku z chorobami. Pojawiły się również korzyści dla środowiska oraz finansów korporacji. O 23 proc. spadły rachunki za prąd i o 59 proc. liczba zużywanych kartek papieru. O ile prąd łatwo wytłumaczyć, bo przez jeden dzień w tygodniu biuro było zamknięte, to z papierem jest trudniej.

Nie był to pierwszy tego rodzaju eksperyment, który przyniósł pozytywne rezultaty. Podobne prowadzono między innymi w skandynawskich domach opieki, gdzie okazywało się, że wypoczęty – dzięki sześciogodzinnym dniom pracy – personel znacznie lepiej zajmuje się podopiecznymi. Albo w jednej z nowozelandzkich firm architektonicznych, gdzie w 2018 roku przez dwa miesiące obowiązywał czterodniowy tydzień roboczy, co przyniosło podwyższony poziom uwagi pracowników i obniżyło ich poziom stresu. A efekty były na tyle dobre, że nowy system zostawiono ponoć na stałe.

https://www.facebook.com/SmogLab/posts/2241032762845733?__xts__[0]=68.ARDgl4JLUm7qHNBCXzHapaII8_5EfPg_0dSUtMKeejCYSJo2CQ5ZgOsh2qTohzlSb9mHk49IihKhsdp4fhSbIf2rdalLSTd8KkCsJCnQTdwD7kAJ48uSOS0eNSF15dky7NlNku9kOpIKRfIAp-UF5yPruXgcRkzmSbIcID8VjR_JRg9D5uY9zzx2V_4gCZnvNe7b5Y8wMxK3wlb9Z3-tI8w5k1_pmFsQh3WpMXiqy09PRjTNAjXoGgq0sStBddt_JGZUgCsKrHN4i4y7IW6vMKHjlsoccOX_OiUEduEGntaE36GnHELXhlQPocgvGRjy9wpsA2MFvWZi7NFx5IuT_1V1P01P&__tn__=-R

Na ile wiem, żadne wyniki nie były jednak takie, jak w wypadku Microsoftu. Być może dlatego, że nigdzie indziej wraz z tygodniem roboczym nie skrócono też czasu spotkań.

A to coś, co, powiedziałbym, może mieć duże znaczenie.

Zdjęcie: Lipik Stock Media/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.