Udostępnij

Śląscy samorządowcy twardo w sprawie „kopciuchów”. Zapowiadają kontrole i kary

16.01.2024

Bez taryfy ulgowej, ale z wyjątkami od reguły. Tak prawo ma traktować mieszkańców, którzy zignorują nowe prawo dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Samorządowcy i przedstawiciele Alarmów Smogowych ze Śląska wydali rekomendacje, według których realizowana ma być uchwała antysmogowa dla regionu. Można spodziewać się kontroli i kar dla tych, którzy nie dostosują się do przepisów.

Rekomendacje, według których ma być wdrażana śląska uchwała antysmogowa opracowali samorządowcy i aktywiści we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Uchwała była przyjęta przez wojewódzki sejmik jednogłośnie w 2017 roku. W jej myśl we wszystkich budynkach w województwie można instalować jedynie piece najwyższej, piątej klasy. Do końca 2021 roku mieszkańcy muszą też wymienić kotły węglowe, których wiek przekracza 10 lat.

– Do tej pory wymieniono w województwie około 83 tysiące kotłów popularnie nazywanych „kopciuchami”. Mimo to wciąż musimy dopingować gminy. One powinny mobilizować swoich mieszkańców do dostosowania się do zapisów uchwały – mówił wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Czytaj również: Czego straże miejskie potrzebują, żeby skutecznie działać? „Potrzebne są zmiany systemowe”

Rekomendacje dotyczące uchwały mówią o jej zastosowaniu w praktyce. Samorządowe władze stwierdziły, że osoby ignorujące nowe przepisy nie powinny mieć możliwości ucieczki od kary. Jak twierdzą członkowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, unikanie wymiany pieca od 2022 roku stanie się wykroczeniem. Osobom niewywiązującym się z tego obowiązku będzie grozić mandat od strażnika miejskiego lub gminnego. W miejscowościach, gdzie brakuje straży, wnioski o ukaranie do sądu kierować mają pracownicy gmin. Straż może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd – do 5 tys, złotych grzywny.

Śląska uchwała antysmogowa: prawo twarde, ale z wyjątkami

Wojewódzkie prawo według rekomendacji ma określać minimalną liczbę kontroli przeprowadzanych corocznie w każdej gminie. Ma być ich więcej w dni z największym smogiem, a straże i pracownicy gmin powinni sprawnie reagować na zgłoszenia mieszkańców. Efekty kontroli i postępy w wymianie pieców ma monitorować Urząd Marszałkowski.

– Brak wymiany pieca może być usprawiedliwiony. Może chodzić o sytuację, w której mieszkaniec ma podpisaną umowę na instalację nowego urządzenia grzewczego lub kiedy udokumentuje próbę jego zakupu. Musi mieć jednak świadomość, że kolejna kontrola na pewno nastąpi – komentował Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Jak dodaje, prawo powinno być twarde dla osób, które miały możliwości, ale nie zrobiły nic.

Od kary zdaniem samorządowców można odstąpić na przykład w sytuacji, gdy mieszkaniec ma podpisaną umowę na przyłączenie do sieci gazowej lub ciepłowniczej, jednak instalacja nie została jeszcze doprowadzona do jego domu. Podobna sytuacja będzie dotyczyć osób, które oczekują na montaż nowego pieca, co mogą potwierdzić fakturami czy umowami. Na ulgowe traktowanie mogą liczyć również oczekujący na decyzje w programach dofinansowań do zakupu nowych pieców.

Dużą część dokumentu opisującego rekomendacje samorządowców zajmuje temat ubóstwa energetycznego. Jak czytamy, dotyka ono aż 10 proc. mieszkańców województwa. „Dlatego przed 1 stycznia 2022 roku należy odpowiednio przygotować się do wsparcia osób ubogich” – twierdzą autorzy proponujący spotkania urzędników i pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej ze strażnikami miejskimi i gminnymi. Samorządowcy proponują, by decyzję o karaniu najuboższych pozostawić sądom.

Śląska uchwała antysmogowa zakłada, że do 2028 roku całe województwo przejdzie na ogrzewanie kotłami najwyższej klasy, odnawialnymi źródłami energii, pompami ciepła i gazem. Oznacza to wymianę około 700 tys. urządzeń grzewczych. O przyjęciu propozycji samorządowców dotyczących egzekwowania antysmogowego prawa zdecyduje Sejmik Województwa.

Źródło zdjęcia: 4K Heaven / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.