Śląskie z uchwałą antysmogową. Została przyjęta jednogłośnie!

434
2
Podziel się:

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął dziś uchwałę antysmogową.

W głosowaniu brało udział 41 radnych. Za przyjęciem nowych przepisów zagłosowali jednogłośnie.


Uchwała wprowadza na terenie całego województwa zakaz spalania węgla brunatnego, paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, oraz biomasy, której wilgotność przekracza 20%.

Od 1 września 2017 roku nowe instalacje grzewcze będą wyposażone wyłącznie w kotły 5 klasy. Kotły takie emitują podczas spalania od 10 do 15 razy mniej pyłów niż pozaklasowe „kopciuchy”.

Gospodarstwa domowe, w których działają kotły „kopciuchy” starsze niż 10 lat mają czas na wymianę do 1 stycznia 2023. Ostateczną datą wymiany wszystkich kotłów w województwie śląskim jest 1 stycznia 2028 roku. Oznacza to, że w ciągu 10 lat w całym województwie wymienić trzeba będzie ok. 700 tys. kopciuchów.

Od 1 stycznia 2023 roku zaostrzone przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń pyłowych dotyczyć będą również kominków, które będą musiały spełniać wymagania tzw. Ekoprojektu, czyli emisję zanieczyszczeń na poziomie 40 ug/m3.

– To jest bardzo ważny moment i zwieńczenie naszej rocznej współpracy z Urzędem Marszałka Województwa – powiedział Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego. Bardzo dużą pomoc uzyskaliśmy od mieszkańców województwa, którzy masowo opowiedziel się za czystym powietrzem. Zebraliśmy ponad 6000 podpisów popierających uchwałę, a pod nasza petycją podpisało się 400 naukowców z Politechniki Śląskiej. Dzięki potężnemu wsparciu społecznemu okazało się, że walka ze smogiem jest możliwa. Teraz ważne jest byśmy dotrzymywali zapisów nowej uchwały.

– Uchwała to początek drogi do celu jakim jest oczyszczenia powietrza w naszym województwie – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Będziemy przyglądać się działaniom władz i realizacji postanowień uchwały. Zależy nam szczególnie na zapewnieniu wsparcia finansowego ludziom, którzy cierpią tzw. ubóstwo energetyczne, a których nie będzie stać na wymianę kotłów.

Na efekty przyjdzie poczekać, ale nie zmienia to tego, że decyzja Sejmiku jest przełomowa.

Wcześniej uchwałę antysmogową przyjęło Województwo Małopolskie. Także jednogłośnie.

 

Tekst uchwały znajdziecie TUTAJ.

Fot. YT/Śląskie. Pozytywna energia.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ultsFix Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Fix
Gość
Fix

Trochę nielogiczne powiazanie w paragrafie 2. Bo kto widział kominek niewydzielający ciepła! ha, ha, ha 🙂 Widać sami profesorowie od j. polskiego to tworzyli !

ults
Gość
ults

Dopuszczenie kotłów z ręcznym zasypem i rusztem awaryjnym oznacza, że będą w nich spalane odpady jak do tej pory.