Udostępnij

Sławy chcą parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Na liście Tokarczuk, Holland i Janda

08.06.2020

Dziś jest tam klepisko i parking, ale ma się zazielenić. Problem w tym, że urzędnicy zwlekają z urządzeniem nowego krakowskiego parku. O jego powstanie od lat walczą mieszkańcy, którzy wsparli pomysł jego budowy w głosowaniu budżetu obywatelskiego. W poniedziałek pod petycją dotyczącą tej sprawy podpisała się Olga Tokarczuk.

Postulat urządzenia zieleni na rozjeżdżonej przez samochody działce pojawił się w 2013 roku. Wtedy miejscy radni byli bliscy decyzji o sprzedaży terenu parkingu pomiędzy ulicą Karmelicką i Dolnych Młynów. Część mieszkańców domagała się porzucenia tego planu. Wśród nich byli również aktywiści: Natalia Nazim, Mariusz Waszkiewicz, Łukasz Maślona (dziś radny) i Monika Bogdanowska (teraz zatrudniona jako Wojewódzki Konserwator Zabytków).


Między innymi za ich sprawą projekt utworzenia parku znalazł się wśród propozycji, na które krakowianie mogli głosować w budżecie obywatelskim. Za pierwszym razem pomysł przepadł, a urzędnicy odłożyli sprawę na półkę. Projekt wrócił jednak w edycji budżetu w 2019 roku. Wtedy mieszkańcy zdecydowali, że na działce w centrum chcą parku. Niestety, od tamtej pory sprawa nie ruszyła z miejsca.

Czytaj również: Olga Tokarczuk odbierając Nobla mówi o ekologii. “Coś jest ze światem nie tak”

Nadal nie ma pewności, kiedy park powstanie i jak będzie wyglądał. Na początku roku wypowiedział się w jego sprawie Stanisław Albricht, autor koncepcji planowanego w Krakowie metra. Jak stwierdził, na terenie między Karmelicką a Dolnych Młynów mogłaby powstać stacja podziemnej kolejki. Bez entuzjazmu o pomyśle mieszkańców wypowiadał się prezydent miasta Jacek Majchrowski. Zapytany o projekt odparł, że „trochę zieleni się przyda”.


Właśnie dlatego aktywiści nadal domagają się jak najszybszego powstania parku. Pod koniec maja spotkali się z przedstawicielami magistratu. Ci zapewnili, że przygotowują się do urządzenia zieleni na obecnym parkingu. Mieszkańcy zaproponowali z kolei, by parkowi nadano imię krakowskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. W internecie można znaleźć petycję w tej sprawie. W poniedziałek pod odezwą podpisała się druga z polskich laureatek prestiżowej nagrody, Olga Tokarczuk. Swojego poparcia udzieliła również reżyserka Agnieszka Holland, aktorka Krystyna Janda i Michał Rusinek, dawny sekretarz Szymborskiej. Głos zabrał też słynny krakowski kucharz Robert Makłowicz.

https://www.facebook.com/parkkarmelicka/videos/277292590132737/?__xts__[0]=68.ARCFSIPerZStICfr5DyyIveLcmMmMY-q7c_S4mbPvZE_e5AFtg4GbfTYZhrBOzciRynwS7_psmcMakjZa7XuWzq6Or0naRFa2f8hmW_7Jd9JvUCNPgeX8ANlwuP2jDrDvPgEX2kZvA_Uqxjtqmi0jLmzHaQ6w003mmOOjnTLqBIGG-DcWHAW6ol369sV1GYO-XIP8pW7dOijkrucEV3V8F3Pi75r4EzmBC9aVfoXpLZgiRUU_KLobIaDOaueenCJgwiWbxGn_XHqGS6cX7K9gxptiNN2NxiM2NL09geDoYubSVIer3YGthXso8PbU4hWDucYrvybNBNNGXtHHcUczfUdW2DgQntoi-j2M5NSbmyfXWgG2yvD18bMzD4WsVUlWyLaSO-802lzlRLj4dmmzrd0GOvLUdeVngpiTcaFpli5&__tn__=H-R


„Wisława Szymborska całe swoje życie związała z Krakowem i wiele lat mieszkała w bliskim sąsiedztwie ul. Karmelickiej – w słynnym Domu Literatów przy ul. Krupniczej. Zwracamy też uwagę na to, że do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie (…)” – piszą autorzy petycji.

Urzędnicy szacują, że urządzenie zieleni może pochłonąć ok. 4,5 miliona złotych. Twierdzą, że park można pogodzić z ewentualnym drążeniem metra i budową stacji kolejki. Najpierw trzeba jednak zbadać i oczyścić glebę, na której w przyszłości mają pojawić się rośliny.

Źródło zdjęcia: creativeneko / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.